Sygnatura sprawy w TSUE C 520/21 – kluczowy wyrok dla frankowiczów zbliża się wielkimi krokami. Przedmiotem rozstrzygnięcia będzie uzyskanie odpowiedzi czy banki mają prawo roszczenia o tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Mimo, że sądy dotychczas orzekały na niekorzyść instytucji finansowych, to po stronie kredytobiorców ciągle istnieje niepewność czy nie ulegnie to zmianie.

TSUE C 520/21 – stanowisko polskiego rządu

Doniesienia medialne wskazują, że rząd postawił na rozwiązania prokonsumenckie. Całkowicie zatem pominął zdanie forsowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, która stoi w tej sprawie po stronie banków. Komisja wskazuje na olbrzymie koszty dla sektora bankowego całkowicie pomijając obciążenia po stronie kredytobiorców, którzy zostali w nieuczciwe kredyty wmanewrowani przez banki.

Polski rząd podtrzymuje dotychczasową linię kierując się koniecznością zachowania spójności stanowiska. Przede wszystkim można mieć tu na uwadze sprawę C-19/20, która dotyczyła kredytów obsługiwanych obecnie przez BPH S.A.

Zdaniem RPO: „możliwość dochodzenia przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału zaprzeczyłaby całości dotychczasowego orzecznictwa Trybunału na tle dyrektywy 93/13. Naruszałaby zwłaszcza obowiązek wywołania efektu odstraszającego w stosunku do przedsiębiorców, którzy wprowadzają do swoich umów nieuczciwe postanowienia umowne.”

Należy wskazać, że ochrona konsumentów w związku z unieważnieniem wadliwej umowy ma dotyczyć właśnie ich, a nie banki. W sytuacji, gdyby roszczenia o wynagrodzenie kapitału okazały się zasadne, kredytodawcy nie ponieśliby praktycznie żadnych konsekwencji, a wszelkie koszty ponieśliby kredytobiorcy. Raczej nie taka jest idea rozwiązań prokonsumenckich.

Najczarniejszy scenariusz dla banków, to przedawnienie roszczenia o zwrot samego kapitału.

TSUE C 520/21 – kluczowy wyrok, który zmieni sposób działania banków?

Wielu frankowiczów i ich pełnomocników zastanawia się jak zachowają się kredytodawcy, gdy TSUE ostatecznie uzna, że roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału jest całkowicie niezasadne. Zapewne w jakimś stopniu zatrzyma falę pozwów, które banki wytaczały w starych sprawach, przede wszystkim w celu przerwania biegu przedawnienia. Ponadto można oczekiwać, że instytucje finansowe podejdą poważniej do kwestii ugód, albowiem dotychczasowe propozycje są bardzo niekorzystne i stanowią wtórne pokrzywdzenie konsumentów.

Unieważnienie kredytu frankowego – kontakt z Kancelarią.

Jeżeli chciałbyś sprawdzić czy Twoja umowa kredytu we frankach  nadaje się do unieważnienia, wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń.

Click or drag files to this area to upload.You can upload up to 15 files.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.
Tematy powiązane – czytaj też: