Medycyna estetyczna, w tym branża beauty, rozwija się w tempie godnym pozazdroszczenia. Bardzo wiele osób decyduje się na różnorakie zabiegi upiększające czy anti-age. Począwszy od stosunkowo prostych jak makijaż permanentny brwi czy ust, poprzez aplikację nici liftingujący podróbek, na zabiegach z użyciem kwasów o różnym stężeniu kończąc. Niestety część tych zabiegów wykonują osoby, które nie mają odpowiednich umięjętności czy doświadczenia. Zdarza się, że taki niefachowy zabieg kończy się oszpeceniem lub zakażeniem bakteryjnym. Co należy zrobić, aby uzyskać odszkodowanie za zabieg kosmetyczny, który został wykonany nieprawidłowo?

Odszkodowanie za źle wykonany zabieg kosmetyczny. Jakie roszczenia przysługują?

Podstawą odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w związku z takim zabiegiem są przepisy o czynach niedozwolonych. Przede wszystkim, jeżeli następstwem nieprawidłowego działania kosmetyczki jest np. oszpecenie, to można dochodzić także zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Biorąc pod uwagę fakt, że kwestia wyglądu jest bardzo ważnym tematem, to rozmiar negatywnych skutków dla takiej osoby może być znaczny. Przede wszystkim należy rozważyć kwestię znacznego pogorszenia stanu psychicznego poszkodowanego, która w wyniku wadliwego działania doznała szkody osobowej. Zdarza się, że wykonuje ona zajęcia, które wymagają nienagannej urody, a na skutek działania kosmetyczki została w sposób trwały oszpecona. Ponadto konieczność dokonywania zabiegów korygujących czy mających na celu usunięcie nieprawidłowości mogą powodować ból. Tego typu następstwa również mają znaczący wpływ na wysokość ewentualnego zadośćuczynienia. Poza tym mogą dochodzić koszty związane z leczeniem, utratą dochodów czy dodatkowymi zabiegami. Tego typu roszczenia również podlegają zwrotowi od sprawcy.

Jakie negatywne następstwa może powodować wadliwie wykonany zabieg kosmetyczny?

Wykonanie makijażu permanentnego brwi wydaje się być stosunkowo proste. Niemniej nawet w tym przypadku może dojść do szeregu powikłań związanych z nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegiem kosmetycznym. Za przykład mogą posłużyć zakażenie wirusem Herpes simplex i pojawienie opryszczki. Ponadto zdarza się, że dochodzi do zapalenia spojówek czy nawet rogówki. W najbardziej ekstremalnych sytuacjach osoba poddana zabiegowi może zostać zarażona wirusami zapalenia wątroby B lub C czy nawet wirusem HIV. W takiej sytuacji roszczenia wobec kosmetyczki mogą być znaczne. Warto w przypadku wystąpienia szkody skonsultować się z profesjonalnym pełnomocnikiem, jakim jest adwokat.

Jeżeli zostałaś poszkodowana wskutek zabiegu kosmetycznego, skontaktuj się z Kancelarią:

Click or drag files to this area to upload.You can upload up to 5 files.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.
 
Czytaj także: