Ciągłe wzrosty stóp procentowych stały się zmorą dla osób posiadających kredyty złotowe. Niektórzy kredytobiorcy z niedowierzaniem spoglądają na nowy harmonogram i widzą prawie dwukrotny wzrost miesięcznej raty. Problem pt. stopy procentowe w zasadzie nie dotyczył „frankowiczów”, albowiem przez długi czas utrzymywały się one na rekordowe niskim poziomie. Niestety to już przeszłość. Szwajcarski Bank Narodowy niespodziewanie zdecydował o podniesieniu stóp procentowych z tego samego powodu co nasze NBP – w celu walki z inflacją. Czy i w jaki sposób odbije się to na spłacających kredyty we frankach?

Czym jest stopa procentowa i co się dokładnie wydarzyło?

Przez to pojęcie rozumiemy cenę jaką przyjdzie nam zapłacić za udzielony kapitał. Zatem im stopa wyższa, tym więcej odsetek stanowiących wynagrodzenie musimy uiścić na rzecz podmiotu, który udzielił nam finansowania. Mierzy się w ujęciu rocznym jako koszt kredytowania.

Jak wskazano powyżej, dotychczas wskaźnik ten dla CHF był rekordowo niski, albowiem został ustalony przez SNB na poziomie -0,75%. Stąd nie stanowił problemu na frankowiczów, którzy w wielu przypadkach spłacali prawie sam kapitał. Decyzją z dnia 16 czerwca 2022 r. szwajcarski bank centralny zdecydował o podniesieniu go do poziomu -0,25%.

Szwajcaria podnosi stopy procentowe. Czy zapłacę wyższą ratę?

Decyzja SNB spowodowała natychmiastową reakcję rynku i kurs franka wzrósł do 4,62 zł. Wpływa to w oczywisty sposób na wysokość raty kapitałowo-odsetkowej, którą należy uregulować. Natomiast samo podniesienie stóp ma ten skutek, że odsetki, które zostaną naliczone wzrosną, a tym samym rata jak i całkowity koszt kredytu spłacanego we frankach.

W zależności od wartości salda, marży i okresu spłaty wzrosty mogą być bardzo odczuwalne, a tym samym dokuczliwe. Biorąc pod uwagę galopującą inflację i wzrost cen towarów oraz usług, dodatkowe obciążenie w postaci wyższej raty kredytu tzw. „frankowego” może spowodować problemy z płynnością w wielu gospodarstwach domowych.

Najlepszym sposobem, aby pozbyć się problemu jest wytoczenie powództwa bankowi o ustalenie nieważności umowy. Po prawomocnym wyroku kwestia wzrostu stóp procentowych nie będzie miała już znaczenia.

Unieważnienie kredytu frankowego – adwokat Katowice:

Jeżeli chciałbyś sprawdzić czy Twoja umowa kredytu we frankach nadaje się do unieważnienia, wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń.

Click or drag files to this area to upload.You can upload up to 15 files.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.
Tematy powiązane – czytaj też: