Ugoda z PKO BP (franki)  to temat bardzo popularny dla wszystkich posiadających kredyty denominowane w tym banku. Od wielu miesięcy w mediach przewijają się informację, że już niebawem bank będzie oferował kredytobiorcom-frankowiczom ugody, które zaspokoją ich roszczenia i przywrócą równowagę kontraktową pomiędzy stronami. Pozostaje kwestia czy proponowane przez bank rozwiązanie jest korzystne dla konsumentów? 

Ugoda z bankiem – powody

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie: dlaczego bank tak bardzo prze do zawarcia ugody? Nie ulega wątpliwości, że nie wynika to z dobroduszności (tą mógł bank już okazać kilka lat temu) czy wspaniałomyślności. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest wiele przegranych procesów w sądach wszczętych przez pozwy frankowe przeciwko PKO BP.  Prowadzenie spraw sądowych kosztuje w skali makro bardzo dużo pieniędzy. Stąd też ugoda z bankiem PKO BP dla tej instytucji może okazać się zbawienna, bo nie dość, że pozwoli ograniczyć koszty sądowe, to jeszcze sprawi, że rozstrzygnięcie będzie korzystniejsze dla banku. 

Czy ugoda z PKO BP się opłaca?

Pierwsze doniesienia o proponowanych ugodach zakładają przewalutowanie kredytu i zastosowanie oprocentowania WIBOR, a w zamian bank obniży marżę i odda to, co pobrał tytułem niedozwolonych klauzul. Już na pierwszy rzut oka widać, że są to skrajnie niekorzystne warunki. Przede wszystkim WIBOR jest najniższy w historii i nie ulega wątpliwości, że w końcu wzrośnie. Spowoduje to, że bank z nawiązką odbierze sobie to, co oddał na mocy tej pseudougody. W październiku 2021 r. Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła podniesienie stóp z 0,1 do 0,5. Nie jest to na pewno ostatnia podwyżka.
 
Ponadto oprocentowanie WIBOR + marża nawet po obniżce jest wyższe niż w obowiązujących umowa frankowa PKO BP Własny Kąt Hipoteczny. Stąd też ugoda PKO BP zakłada zwiększenie oprocentowania. Należy zatem rozważyć powództwo, a nie przystępowanie do niekorzystnej ugody.
 
 

Co wybrać: powództwo o unieważnienie czy ugoda z PKO BP?

Skutek unieważnienia umowy jest taki, że odpada dalsze saldo do spłaty i bank jest zobowiązany zwrócić kredytobiorcy wszystkie pobrane kwoty tytułem spłat. Ponadto w związku z faktem, że umowy nie ma, to przestaje istnieć także zabezpieczenie hipoteczne. Niewątpliwie wyrok unieważniający jest o wiele bardziej korzystny niż jakakolwiek ugoda z bankiem.
 
 
 
 
Ugoda natomiast jest o wiele szybszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla kredytobiorcy. Należy jednak zadać sobie pytanie czy warto podpisywać ugodę, która tak naprawdę zabezpiecza interesy banku? Przez wiele lat korzystał na niekorzystnej dla konsumenta umowie, a ugoda takiemu bankowi umożliwia uniknąć odpowiedzialności. 

Ugoda z PKO BP – przed przystąpieniem do propozycji banku skontaktuj się Kancelarią. 

Nie jest zasadne przystępowanie do ugody bez konsultacji z adwokatem. Okazać się może, że ugoda będzie jeszcze mniej korzystna niż dalsze spłacanie kredytu. 
 
Click or drag files to this area to upload.You can upload up to 15 files.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.
Tematy powiązane – czytaj też:
Ile trwa rozprawa frankowa?