Co daje dłużnikowi upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka – korzyści jest kilka, główną z nich jest umorzenie całego długu lub jego części. Jest to wyjątkowa możliwość dla dłużnika, który znajduje się w wyjątkowo złej sytuacji rodzinnej czy majątkowej, która uniemożliwia mu spłacenie swoich zobowiązań. Wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Mowa tutaj o sytuacji, w której dłużnik jest trwale niezdolny do bieżącego regulowania swoich zobowiązań. W takim przypadku sąd może orzec umorzenie jego zobowiązań co w efekcie przekłada się na zwolnienie z obowiązku spłacania długów.
Upadłość konsumencka – jakie koszty?
Samo zainicjowanie i proces upadłości konsumenckiej to niewielki koszt w stosunku do korzyści jakie za sobą niesie. Cały proces rozpoczyna się od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, który podlega opłacie w wysokości 30 zł. W toku postępowania upadłościowego wszystkie koszty są tymczasowo pokrywane ze Skarbu Państwa. Po zakończeniu postępowania są one zaspakajane z majątku dłużnika, jednak, jeżeli dłużnik nie posiada własnego majątku może on wnioskować o umorzenie kosztów.
Co z postępowaniami toczącymi się przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej?
Postępowania sądowe i egzekucyjne z dniem ogłoszenia upadłości ulegają zawieszeniu. Oznacza to, że dłużnik nie będzie otrzymywał zawiadomień sądowych czy komorniczych a przede wszystkim nie będzie możliwe dochodzenie należności od dłużnika poza postępowaniem upadłościowym. Warto też nadmienić, że gdy postępowanie upadłościowe zostanie zakończone postępowania sądowe i egzekucyjne ulegają umorzeniu.
Postępowanie upadłościowe posiada jeszcze jeden walor – postępowanie ma na celu zaspokojenie wszystkich wierzycieli dłużnika. Jest to odmienna sytuacja, w przypadku egzekucji komorniczych czy postępowań sądowych każde postępowanie jest prowadzone osobno dla danego wierzyciela, co rodzi wielość postępowań przeciwko dłużnikowi. W przypadku postpowania upadłościowego dla wszystkie wierzytelności objęte są jednym postępowaniem prowadzonym przez syndyka.
Co z rosnącymi odsetkami podczas upadłości konsumenckiej?
Każda nieterminowa spłata zobowiązania wiąże się z narastającymi odsetkami, co za tym idzie każda zwłoka w spłacie skutkuje wzrostem zadłużenia.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej powoduje zatrzymanie procesu naliczania odsetek jakie wynikają z posiadanych przez dłużnika zobowiązań. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ powstałe już zobowiązania nie ulegają dalszemu powiększeniu.
Co daje dłużnikowi upadłość konsumencka?