Zjawisko mobbingu jest bardzo powszechne. W mediach przewija się dużo informacji przy okazji różnego rodzaju skandali biznesowych czy politycznych. Kwestia ta została opisana szeroko w literaturze oraz staje się coraz częściej przedmiotem postępowań sądowych. Niemniej rozważa się głównie kwestie roszczeń pracownika, który stał się ofiarą takiego postępowania ze strony swoje przełożonego. Natomiast co grozi za mobbing osobie, która jest sprawcą tego typu szykan wobec swojego podwładnego?
Czym jest i co grozi za mobbing w świetle Kodeku pracy?
Zgodnie z art. 94(3) par. 2 Kodeksu pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Zgodnie z art. 94(3) par. 1 ustawy to pracodawca jest zobowiązany przeciwdziałać mobbingowi. Warto pamiętać, że pracodawca ponosi odpowiedzialność finansową za skutki mobbingu, który miał miejsce w zakładzie pracy. Niemniej ma on możliwość odzyskania kwoty, którą zobowiązany był wypłacić ofierze mobbingu. Zgodnie z art. 114 Kodeksu pracy pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną. Jednym z obowiązków pracownika jest przestrzegania zasad współżycia społecznego. Nie ulega wątpliwości, że zachowanie mobbera jest sprzeczne z tymi zasadami, co stanowi podstawę dochodzenia od tej osoby stosownych roszczeń.
Co grozi za mobbing w świetle przepisów karnych?
Oprócz skutków finansowych mobber może spodziewać się karnych skutków swoich działań. Co prawda aktualny stan prawny nie przewiduje wprost odpowiedzialności karnej za mobbing, lecz poszczególne zachowania sprawcy mogą wyczerpywać znamiona czynu zabronionego. Oznacza to, że mobber może ponieść odpowiedzialność karną za swoje działania względem ofiary. Przede wszystkim można tutaj wyróżnić tutaj takie przestępstwa jak pomówienie, znęcanie czy złośliwe naruszanie praw pracowniczych. Przy okazji odpowiedzialności karnej sprawca mobbingu może narazić się na dodatkowe skutki w postaci konieczności zapłaty zadośćuczynienia czy odszkodowania. Mowa tutaj o tzw. powództwie adhezyjnym.
Pomówienie o mobbing
Nie zawsze oskarżenia o mobbing znajdują swoje potwierdzenie w rzeczywistości. Osoba, którą wskazuje się jako mobber, może z tego tytułu ponieść szereg nieprzyjemności z wydaleniem z miejsca pracy czy postępowaniem karnym włącznie. W takiej sytuacji konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy adwokata, aby zabezpieczyć swoje prawa i dochodzić roszczeń od pracownika, który pomówił innego o stosowanie mobbingu.