Osoby które rozważają zgłoszenie roszczeń za szkody spowodowane działalnością górniczą starają się jeszcze przed rozpoczęciem całego procesu uzyskiwania odszkodowania wszechstronnie przemyśleć swoją sytuację, a także konstruują swoisty rachunek zysków i strat. Kwestie podatkowe mogą wydawać się skomplikowane, co więcej nikt nie chce ryzykować rozpoczęcia postępowania podatkowego, a tym bardziej egzekucji należności podatkowych już po uzyskaniu odszkodowania. Powstaje zatem pytanie czy należny jest podatek od odszkodowania za szkody górnicze?
Czy jest należny i ile wynosi podatek od odszkodowania za szkody górnicze?
Odszkodowanie z tytułu szkód górniczych na podstawie art. 21 ust 1 pkt 3d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wolne od opodatkowania podatkiem dochodowym. Co to oznacza? Uzyskanie odszkodowania z tytułu występujących na nieruchomości szkód górniczych nie powoduje powstania obowiązku podatkowego po stronie osoby, która uzyskała środki z tytułu odszkodowania.
Nie można jednak przestać być w kwestii podatkowej czujnym. Fakt braku obowiązku opłacenia podatku dochodowego dotyczy należności głównej, czyli samej kwoty odszkodowania. W przypadku uzyskania pozytywnego wyroku dotyczącego odszkodowania za istniejące szkody górnicze może się okazać, że obowiązany zapłaci na rzecz osoby poszkodowanej odsetki za opóźnienie w wypłacie należnego odszkodowania.
W zakresie w jakim mowa o tych środkach, podlegają one opodatkowaniu, wobec czego po korzystnym zakończeniu postępowania należy zweryfikować czy całość uzyskanych kwot nie obejmuje także m.in. odsetek, bowiem brak opodatkowania innych niż należność główna środków może przynieść negatywne konsekwencje podatkowe i naraża na dodatkowy, ale niekonieczny stres.
Kancelaria Adwokacka Katowice – pomoc w odzyskaniu odszkodowania za szkody górnicze.
Masz uszkodzenia wynikające ze szkód górniczych? Skontaktuj się z Kancelarią.