Upadłość konsumencka to czasami jedyny ratunek dla osób, które są pogrążone w długach. Niestety zadłużenie może być tak wysokie, że nie ma możliwości zadośćuczynienia roszczeniom wierzycieli. W takiej sytuacji można wszcząć postępowanie mające na celu uwolnienie się z zobowiązań, chociażby w większej części. Wiele osób zastanawia się jakie są koszty upadłości konsumenckiej. Ile należy przeznaczyć środków na to postępowanie?
Ile wynoszą koszty upadłości konsumenckiej związane z opłatami sądowymi?
Samo zainicjowanie i proces upadłości konsumenckiej to niewielki koszt w stosunku do korzyści jakie za sobą niesie. Cały proces rozpoczyna się od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, który podlega opłacie w wysokości 30 zł. W toku postępowania upadłościowego wszystkie koszty są tymczasowo pokrywane ze Skarbu Państwa. Po zakończeniu postępowania są one zaspakajane z majątku dłużnika, jednak, jeżeli dłużnik nie posiada własnego majątku może on wnioskować o umorzenie kosztów.
Ile kosztuje adwokat w sprawie upadłości konsumenckiej?
W postępowaniu mającym na celu ogłoszenie upadłości niezwykle istotny jest prawidłowo wypełniony wniosek. Na pierwszy rzut oka wydaje się być nieskomplikowany, lecz w trakcie sporządzania dokumentacji można nabrać szeregu wątpliwości. Ważny jest też czas. Należy bowiem pamiętać, że każda nieterminowa spłata zobowiązania wiąże się z narastającymi odsetkami, co za tym idzie każda zwłoka w spłacie skutkuje wzrostem zadłużenia. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej powoduje zatrzymanie procesu naliczania odsetek jakie wynikają z posiadanych przez dłużnika zobowiązań. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ powstałe już zobowiązania nie ulegają dalszemu powiększeniu. Dlatego też warto przekazać sporządzenie wniosku wyspecjalizowanemu adwokatowi. Koszt takiej usługi uzależniony jest od nakładu pracy i z reguły nie przekracza kilku tysięcy złotych. Najlepiej jest skonsultować swoją sprawę z pełnomocnikiem, który wyjaśni wątpliwości i pomoże w całym procesie.