W sytuacji, gdy dziecko pozostaje przy jednym z rodziców, na drugiego nakładany jest obowiązek alimentacyjny, aby przyczyniał się do utrzymania dziecka. Kwota alimentów nie podlega automatycznie waloryzacji, a zatem po kilku latach otrzymywane środki pieniężne mogą nie być wystarczające. Czy i kiedy można starać się o wyższe alimenty?
Czy mogę starać się o wyższe alimenty?
Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, oboje rodzice powinni przyczyniać się do utrzymania małoletniego dziecka. Kwota alimentów najczęściej uzależniona jest od potrzeb małoletniego oraz możliwości zarobkowych rodzica, który jest obowiązany płacić alimenty. Gdy dochodzi do zmiany którejś z tych przesłanek, wniosek o podwyższenie kwoty alimentów pozostaje uzasadniony. Najczęstszym przypadkiem pozostaje zwiększenie potrzeb małoletniego związane z dorastaniem.
Zwiększenie zarobków rodzica
Jak zostało wyżej wspomniane, wysokość alimentów pozostaje również związana z zarobkami rodzica. Sądy często decydują o niższej kwocie alimentów, która jest związana z niskim zarobkami rodzica. Zmiana zarobków rodzica może stanowić przesłankę do złożenia wniosku o podwyższenie alimentów. Należy mieć na uwadze, że może dojść do odwrócenia sytuacji. Utrata pracy czy znaczne zmniejszenie comiesięcznych dochodów może stanowić podstawę do obniżenia świadczenia alimentacyjnego. W sytuacji, gdy chcesz rozważyć możliwość złożenia wniosku o alimenty bądź o podwyższenie alimentów, skonsultuj się z Kancelarią.