Tymczasowe aresztowanie jest środkiem zapobiegawczym stosowanym wobec podejrzanego lub oskarżonego podczas postępowania karnego. Z uwagi na osadzenie podejrzanego w areszcie śledczym, odizolowanie go od świata zewnętrznego, cenzurowanie korespondencji itp., jest to najbardziej dotkliwy środek zapobiegawczy, dlatego powinien być stosowanych z wielką rozwagą przez sądy w tylko szczególnych sytuacjach.
[openquestionmicro]
Jak długo może trwać tymczasowe aresztowanie?
[closequestionmicro]
Okres tymczasowego aresztowania jest liczony od dnia zatrzymania. W toku postępowania przygotowawczego sąd może postanowić o zastosowaniu tymczasowego aresztowania na okres maksymalnie 3 miesięcy.
Podczas trwania postępowania karnego sąd może w kolejnych postanowieniach wydłużyć okres stosowania tymczasowego aresztowania, jednak okres ten nie może przekroczyć 12 miesięcy.
W wyjątkowych przypadkach sąd apelacyjny, w którego okręgu toczy się sprawa może przedłużyć okres tymczasowego aresztowania. Nie można zastosować tymczasowego aresztowania, jeśli kara pozbawienia wolności za przestępstwo nie przekracza roku.
[endanswermicro] [morequestionmicro]
Jakie prawa ma osoba tymczasowo aresztowana?
[closequestionmicro]
Aresztowanemu przysługuje prawo do zawiadomienia o miejscu swojego pobytu osoby najbliższej albo innej osoby, stowarzyszenia, organizacji lub instytucji, a także swojego obrońcy bezzwłocznie po osadzeniu w areszcie śledczym. Gdy aresztowanym jest cudzoziemiec, ma on prawo powiadomić właściwy urząd konsularny.
Osoba tymczasowo aresztowana ma prawo do co najmniej jednego widzenia w miesiącu z osobą najbliższą.
Aresztowany może otrzymywać i wysyłać korespondencję, która jest uprzednio kontrolowana.
Osoba osadzona ma prawo do przechowywania w swojej celi dokumentów dotyczących toczącego się śledztwa przeciwko niemu. Taka osoba może otrzymywać raz w miesiącu paczkę żywnościową, a także za zezwoleniem dyrektora aresztowany paczkę z odzieżą i środkami higieny.
[endanswermicro] [morequestionmicro]
Jak można się odwołać od zastosowania tymczasowego aresztowania?
[closequestionmicro]
Istnieją dwie możliwości. Po pierwsze osoba tymczasowo aresztowana może złożyć zażalenie do właściwego sądu okręgowego na postanowienie sądu pierwszej instancji o zastosowaniu tymczasowego postępowania w terminie 7 dni od wydanego postanowienia, jeżeli strona była obecna przy ogłoszeniu postanowienia. Gdy strona pozostała nieobecna, termin wynosi 7 dni od doręczenia postanowienia.
Jeżeli minął już wskazany termin i osoba przebywa w areszcie, w każdej chwili może złożyć wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego. Sąd rozpoznaje taki wniosek w terminie 3 dni od daty wpłynięcia. Ze względu na możliwy zbieg przestępstw i stopnień skomplikowania sprawy, sprawca zanim zdecyduje się do przyznania do winy, powinien skorzystać najpierw z pomocy obrońcy.
[endfaqmicro]