Sprawa rozwodowa może zakończyć się rozwiązaniem małżeństwa przez rozwód z orzekaniem o winie albo przez rozwód bez orzekania o winie. Gdy małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia co do rozwiązania ich małżeństwa, Sąd ma obowiązek ustalić, czy któryś z małżonków ponosi winę za rozkład małżeństwa. Ten rodzaj rozwodu określany jest jako rozwód z orzeczeniem o winie. Ma on swoje zalety jak i wady. Należy zatem rozważyć czy takie rozwiązanie ma sens?
Czym jest rozwód z orzekaniem o winie?
Rozwód z orzeczeniem o winie oznacza, że Sąd po przeprowadzeniu postępowania w przedmiocie rozwiązania małżeństwa przez rozwód orzeka o tym, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Rodzi się zatem pytanie, czym jest wspomniana wina? W prawie rodzinnym nie istnieje legalna definicja tego pojęcia. Przyjmuje się, że wina to odpowiedzialność małżonka za wygaśnięcie między nim a drugim małżonkiem więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej. Wyróżniamy trzy rodzaje wariantów orzeczeń w kwestii ustalenia odpowiedzialności za rozpad małżeństwa:
- rozwód z orzeczeniem o winie żony,
- rozwód z orzeczeniem o winie męża,
- rozwód z orzeczeniem o winie obu stron
Co daje rozwód z orzeczeniem o winie i ile trwa?
Podstawowym skutkiem rozwodu z orzeczeniem o winie jest rozwiązanie małżeństwa. Jednakże przede wszystkim rozwód, w który orzeczono winę drugiego małżonka otwiera niewinnemu małżonkowi drogę do uzyskania alimentów od byłego małżonka.
Sam proces rozwodowy, może okazać się długim i wyczerpującym sporem, toteż z pewnością można przyznać, że dodatkową korzyścią jaką daje tego typu rozwód jest satysfakcja – małżonek otrzymuje pisemne zapewnienie, że to druga strona zawiniła i ponosi odpowiedzialność za rozpad relacji.
Z praktyki sądowej wynika, że rozwód z orzeczeniem o winie trwa dość długo i może to być nawet kilka lat. Wszystko uzależnione jest od stanu faktycznego, który może okazać się zawity – wtedy konieczne będzie przeprowadzenie wielu dowodów, takich jak na przykład przesłuchanie świadków.
Czy warto starać się o taki rozwód?
Na to pytanie należałoby odpowiedzieć typowym, prawniczym – to zależy. Jest to kwestia bardzo indywidualna, a decyzja o dochodzeniu orzeczenia o winie powinna być podyktowana osobistymi powodami zainteresowanego.
W Polsce rozwodów bez orzekania o winie jest statystycznie najwięcej. Wynika to głownie z tego, że orzekanie o winie jest często bardzo trudne dla obojga z małżonków ze względów emocjonalnych i psychicznych. Czasami te kwestie mają decydujący wpływ na podjęcie decyzji, zatem przed podjęciem jej należy skonfrontować wszystkie za i przeciw.