W miarę rozwoju branży e-commerce coraz więcej towarów i usług nabywanych jest za pośrednictwem platform internetowych. Ważnym elementem zakupów online są opinie innych użytkowników, co często stanowi dodatkowy argument za wyborem konkretnego sprzedawcy. Jednak czy każda opinia, zwłaszcza negatywna, jest stosowna? Kiedy opinia w Internecie może stanowić naruszenie dóbr osobistych?
Opinie w internecie istotne dla sprzedawców
Klienci sklepów internetowych czują, że Internet zapewnia im przynajmniej w jakimś stopniu anonimowość. Coraz częściej jednak sprzedawcy i dostawcy usług z wykorzystaniem sieci dbają o swój wizerunek w sieci. Zależy im bowiem na uzyskiwaniu jak największej liczby pozytywnych opinii, jednocześnie nie chcą się chwalić tymi stawiającymi ich w złym świetle.
Konsumenci po zakupie i zamieszczeniu opinii krytycznej wobec sprzedawcy mogą spodziewać się otrzymania wezwania do usunięcia treści opinii. Konsument taki, może wskazany komentarz usunąć i spełnić żądanie wzywającego lub też stanąć na stanowisku, że treść opinii stanowi jedynie prawo do uzasadnionej krytyki.
Kiedy opinia w internecie stanowi hejt
Należy odróżnić komentarze, które w głównej mierze zawierają w swej treści wulgaryzmy lub inny przejaw tzw. hejtu bowiem te mogą być zakwalifikowane jako zniesławienie, które może skutkować prowadzeniem wobec takiej osoby postępowania karnego.
W przypadku wszczęcia postępowania karnego przeciwko zamieszczającemu komentarze w sieci, warto skontaktować się z adwokatem bowiem zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania może skutkować nawet wymierzeniem kary pozbawienia wolności do roku.
Skutkiem nieprawdziwej opinii może być odpowiedzialność odszkodowawcza. Bywa, że szkoda za fałszywy wpis okaże się znacznej wartości.
Odmowa usunięcia opinii – podstawa do sprawy o naruszenie dóbr osobistych
Jeśli konsument odmówi usunięcia opinii z uwagi na przekonanie o słuszności jej treści, sprzedawca ma prawo skierować sprawę na drogę postępowania sądowego w celu ochrony dóbr osobistych sprzedawcy. Dla skutecznego wniesienia takiego pozwu nie ma znaczenia czy sprzedawca to osoba fizyczna czy też duże przedsiębiorstwo. Sprzedawca będzie musiał udowodnić, że opinia uderza w jego dobre imię, co w praktyce zwykle sprowadza się do wykazania przed sądem, że treść opinii nie jest zgodna z prawdą w danym przypadku.
Podsumowując, należy wskazać, że wyrażenie krytycznej opinii w Internecie na temat usług lub produktów które nie spełniły oczekiwań klienta z konkretnych powodów jest legalne i przed kierowanymi w stronę niezadowolonego klienta żądaniami należy się bronić. Pomoc adwokata pomoże jednocześnie uchronić się przed niepotrzebnym stresem, który oceni sytuacje i będzie mógł działać w sporze o naruszenie dóbr osobistych.