Popełnienie przestępstwa, a w następstwie skazanie cudzoziemca na karę pozbawienia wolności jest poważnym zagrożeniem dla jego pobytu na terytorium Polski. W kraju taką karą zagrożona jest znacząca liczba przestępstw np.: kradzież, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu czy udział w bójce lub pobicie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawomocne skazanie uprawnia organy władzy państwowej do wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, czego skutkiem jest deportacja.
Zgodnie z art. 302 ust. 1 pkt 11) Ustawy o cudzoziemcach, decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu wydaje się cudzoziemcowi, m.in.: gdy został skazany prawomocnym wyrokiem w Rzeczypospolitej Polskiej na karę pozbawienia wolności podlegającą wykonaniu i istnieją podstawy do przeprowadzenia postępowania w sprawie przekazania go za granicę w celu wykonania orzeczonej wobec niego kary.
Zatem w przypadku popełnienia przestępstwa przez cudzoziemca priorytetem powinno być niedoprowadzenie do wydania wyroku skazującego. W tym celu zaleca się kontakt z profesjonalnym pełnomocnikiem specjalizującym się w sprawach karnych. Reprezentowanie przez adwokata przed sądem oraz organami ścigania może pomóc w pozytywnym zakończeniu takiej sprawy.
Jesteś cudzoziemcem i toczy się wobec Ciebie postępowanie karne? – Skontaktuj się z Kancelarią
Warto wskazać, że według przepisów nie wobec każdego cudzoziemca skazanego na karę pozbawienia wolności wydana zostanie decyzja o zobowiązanie cudzoziemca do powrotu. Art. 303 Ustawy o cudzoziemcach wymienia wyjątki niepozwalające na wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, jednym z nich jest:
- małżeństwo cudzoziemca z obywatelem polskim albo z cudzoziemcem posiadającym zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz – ślub z cudzoziemcem
Odwołanie od decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu
Na szczęście wydanie wobec cudzoziemcowi wyroku skazującego, nie równa się automatycznemu zobowiązaniu do opuszczenia Polski. Wspomniana już decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, zgodnie z art. 310 Ustawy o cudzoziemcach, co do zasady jest wydawana z urzędu przez komendanta oddziału Straży Granicznej lub komendant placówki Straży Granicznej. Od powyższej decyzji można się odwołać, a w tym czasie jej wykonanie podlega wstrzymaniu. Oznacza to, że na czas postępowania odwoławczego cudzoziemiec może pozostać na terytorium Polski.
Odwołanie należy złożyć na piśmie, w języku polskim, za pośrednictwem organu, który tą decyzję wydał. Termin na wniesienie odwołania wynosi 14 dni od jej doręczenia. Dodatkowo treść odwołania powinna zawierać rozbudowane oraz właściwie uargumentowane uzasadnienie.
Jeśli wobec Ciebie wydano decyzję o deportacji – zachęcamy do kontaktu z Kancelarią
Zgodnie z art. 321 Ustawy o cudzoziemcach odwołanie jest rozpatrywane przez Komendanta Głównego Straży Granicznej. Utrzymanie w mocy decyzji organu I instancji otwiera drogę do skorzystania ze skargi na decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który ostatecznie rozpatrzy zasadność przedmiotowej decyzji.
W międzyczasie możliwe jest również korzystanie z alternatywnych postępowań mających na celu nadanie cudzoziemcowi statusu uchodźcy czy udzielenie mu ochrony międzynarodowej, które również mogą uniemożliwić jego wydalenie z kraju.
Finalnie istnieje wiele możliwości pozwalających na legalne pozostanie cudzoziemca w kraju, bądź też odpowiednio długie przedłużanie wykonalności decyzji o deportacji. Powyższe jest możliwe do uzyskania we współpracy z kancelarią, która odpłatnie zajmuje się sprawami karnymi oraz sprawami cudzoziemców. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie niniejszego artykułu – zachęcamy do kontaktu z naszymi prawnikami.