Świat, w którzy żyjemy, jest pełen różnego rodzaju pokus. Jesteśmy bombardowani różnego rodzaju reklamami supernowoczesnego sprzętu elektronicznego, szybkich samochodów czy wczasów w najbardziej egzotycznych miejscach na naszej planecie. Niestety realizacja tego typu marzeń wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych kosztów, na które pozwolić może sobie niewiele. Zdarza się jednak, że chęć posiadania prowadzi osobę na drogę przestępczą. W celu uzyskania środków na spełnienie swoich planów wprowadza się instytucję finansową w błąd, co może skutkować odpowiedzialnością karną. Jaki zatem wyrok grozi za wyłudzenie kredytu i kiedy faktycznie dochodzi do popełnienia przestępstwa?
Jaki wyrok grozi za wyłudzenie kredytu?
Przestępstwo wyłudzenia kredytu jest stypizowane w art. 297 § 1 kodeksu karnego. Zgodnie z treścią przepisu sprawcą przestępstwa jest ten, co kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia.
Aby doszło do realizacji znamion przestępstwa osoba „zainteresowana” wyłudzeniem kredytu musi zwrócić się instytucji udzielającej kredytów lub tego typu podobnych produktów i przedłożyć dokument, który jest wadliwy. Może to dotyczyć np. zarobków, które nie odpowiadają faktycznie osiąganym czy stanu majątkowego np. oświadczenia o braku innych zobowiązań, gdy takie wnioskujący faktycznie posiada.
Wyrok za wyłudzenie kredytu w ten sposób wynosi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Na wysokość kary mogą mieć wpływ okoliczności towarzyszące, przede wszystkim motyw sprawcy. Innego wymiaru może oczekiwać sprawca, który już wcześniej próbował lub dokonał takiego przestępstwa niż osoba, która np. będąc w trudnej sytuacji życiowej „wyłudza” kredyt w celu uzyskania środków na operacją swoją czy małoletniego dziecka.
Czy można nie ponieść kary za wyłudzenie kredytu?
Ustawodawca dał możliwość refleksji sprawcy, który już dokonał czynu zabronionego tj. na podstawie przedłożonej spreparowanej dokumentacji uzyskał pozytywną decyzję kredytową. Zgodnie z treścią przepisu nie podlega bowiem karze, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie zapobiegł wykorzystaniu wsparcia finansowego lub instrumentu płatniczego, określonych w § 1, zrezygnował z dotacji lub zamówienia publicznego albo zaspokoił roszczenia pokrzywdzonego.