Zasiedzenie nieruchomości to instytucja prawna, pozwalająca nieodpłatne nabycie nieruchomości po upływie 20 bądź 30 lat. Czy i jak można starać się o zasiedzenie posiadanej nieruchomości?
Czy zawsze przysługuje możliwość zasiedzenia?
Możliwość zasiedzenia przysługuje wyłącznie w sytuacji, gdy ktoś włada nieruchomością w taki sposób, jakby był jej właścicielem. Z pewnością nie ma możliwości zasiedzenia nieruchomości gdy dochodzi np. do najmu długoterminowego, jako że strony wiąże odpowiednia umowa, a najemca cały czas pozostaje w stosunku zależności do wynajmującego. Najczęstszym przypadek zasiedzonej nieruchomości są grunty orne. Przykładowo, rolnik uprawia 7 ha ziemi, przy czym jest właścicielem wyłącznie 3 ha ziemi. W tej sytuacji kluczową rolą pozostaje czasookres uprawiania ziemi. Jeżeli był przekonany, że jest właściciele większego obszaru i od takiego też opłacał podatek, to już po 20 latach istnieje możliwość złożenia wniosku o zasiedzenie. Z kolei po 30 latach może złożyć wniosek o zasiedzenie, jeżeli uprawiał ziemię mając świadomość, że jego obszar własności pozostaje dużo mniejszy.
Czy każdy wniosek o zasiedzenie jest uwzględniany?
Należy mieć na uwadze, że nie zawsze sąd uwzględni wniosek o zasiedzenie. Pozostaje to zależne od wielu czynników, takich jak upływ czasu, sposób władania ziemią czy działania podjęte przez rzeczywistego właściciela. Przed złożeniem wniosku najlepiej skonsultować sprawę z prawnikiem, który oceni zasadność wniosku i wskaże na kluczowe elementy sprawy. Jeżeli posiadasz wątpliwości co do statusu nieruchomości bądź chciałbyś zweryfikować możliwość złożenia wniosku o zasiedzenie, skontaktuj się z Kancelarią.