Co wchodzi w skład spadku?
Skład spadku – zgodnie z treścią art. 922 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby, niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
Powyższe oznacza, że w chwili śmierci spadkodawcy, na spadkobierców przechodzi ogół praw i obowiązków spadkodawcy, jednakże obarczone jest to dodatkowymi ograniczeniami. W doktrynie przyjęto, że w skład spadku wchodzą prawa bądź obowiązki:
a. Które mają charakter majątkowy
b. Mają charakter cywilnoprawny
c. Nie są związane ściśle z osobą zmarłego
d. Nie przechodzą z chwilą śmierci zmarłego na inne podmioty
Jakie prawa lub obowiązki nie wchodzą w skład spadku?
Ustawodawca przewidział szereg praw i obowiązków, których charakter pozostaje w na tyle ścisłym związku z osobą zmarłego, że wyłączył je z możliwości dziedziczenia:
1. prawo do emerytury bądź renty;
2. roszczenie o pieniężne zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
3. roszczenia z umowy o dzieło (w przypadku śmierci przyjmującego zamówienie);
4. roszczenia z umowy zlecenia (w przypadku śmierci przyjmującego zlecenie);
5. prawo do renty od innej osoby fizycznej;
6. prawo do alimentów;
7. dożywocie;
8. użytkowanie ustanowione na rzecz konkretnej osoby
9. służebności osobiste;
10. spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego;
11. prawa i obowiązki z umowy spółki cywilnej
12. środki na rachunku bankowym będące przedmiotem dyspozycji posiadacza rachunku złożonej na wypadek śmierci.
Zasadniczo żadne z powyższych uprawnień nie pozostaje dziedziczone z mocy ustawy. Wyjątkami pozostają roszczenie o pieniężne zadośćuczynienie za doznaną krzywdę oraz prawa i obowiązki z umowy spółki cywilnej. Roszczenie o zadośćuczynienie pozostaje na tyle związane z osobą zmarłego, że ustawodawca przewidział, iż tylko on może się obiegać o stosowną sumę zadośćuczynienia. W przypadku wytoczenia powództwa przez zmarłego, roszczenie przechodzi jednak na najbliższych. Tożsame wnioski należy wywieść w przypadku uznania roszczenia na piśmie przez obowiązanego do zapłaty zadośćuczynienia. Z kolei w zakresie umowy spółki cywilnej, co do zasady prawa i obowiązki z niej wynikające pozostają związane wyłącznie ze stronami umowy. Jednakże ustawodawca przewidując w kodeksie cywilnym swobodę umów przychylił się do umożliwienia sformułowania umowy w sposób odmienny, tym samym zezwalając na dziedziczenie ogółu czy też części uprawnień wynikających z umowy spółki cywilnej.
W przypadku problemów ze spadkiem bądź innymi należnościami wynikającymi z dziedziczenia, skontaktuj się z Kancelarią.