Od 1 października 2023 r. w życie weszły bardzo duże zmiany w kodeksie karnym, które w znaczący sposób zaostrzają dotychczas obowiązujące kary pozbawienia wolności. Do tej pory za popełnienie przestępstwa maksymalnie można było otrzymać do 15 lat więzienia bądź 25 lat albo dożywocie.
Likwidacja kary 25 lat pozbawienia wolności – co w zamian?
Obecnie – kara 25 lat pozbawienia wolności została całkowicie usunięta, a w jej miejsce sąd będzie mógł dowolnie zdecydować o nałożeniu kary od 1 miesiąca do 30 lat. Ponadto, w życie weszła możliwość otrzymania “bezwzględnego dożywocia”. Osobę skazaną wówczas będzie obowiązywał zakaz otrzymania zwolnienia warunkowego. Możliwe jest to w przypadku dwóch przestępstw: czynu popełnionego po wcześniejszym prawomocnym skazaniu za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej, bezpieczeństwu powszechnemu lub za przestępstwo o charakterze terrorystycznym na dożywotnie pozbawienie wolności albo pozbawienie wolności na co najmniej 20 lat oraz gdy charakter i okoliczności czynu oraz postępowanie i charakter sprawcy wskazują, iż jego pozostawanie na wolności spowoduje trwałe niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia, wolności lub wolności seksualnej innych osób. Reforma kodeksu karnego ponadto wprowadza nowe typy przestępstw, takie jak przyjęcie zlecenia zabójstwa, uchylanie się od wykonania obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz przygotowanie do zabójstwa.
Podwyższenie kar za gwałt i pedofilię
Podwyższenie kar nastąpiło również wobec sprawców przestępstw gwałtu oraz pedofilii. Za gwałt o charakterze pedofilskim sprawcy obecnie grozi od 5 do 30 lat pozbawienia wolności. Jest to znacząca różnica wobec dotychczas obowiązującego stanu prawnego, gdyż obecnie widełki kary wynosiły od 3 do 15 lat.
Obniżenie wieku odpowiedzialności za najcięższe przestępstwa
Jednocześnie obniżeniu uległ wiek ponoszenia odpowiedzialności przez sprawcę, gdyż obecnie nieletni, którzy po ukończeniu 14 lat, a przed ukończeniem 15 lat, będą mogli odpowiadać na zasadach określonych w kodeksie karnym, jeżeli dopuszczą się czynu zabronionego w postaci zabójstwa typu kwalifikowanego, a okoliczności sprawy nie będą wskazywały na możliwość poprawnej resocjalizacji.
Inne zmiany w kodeksie karnym z 2023 r.
Zmiany nastąpiły także w kwestiach pieniężnych uregulowanych w kodeksie. Sąd wymierzy powiększoną karę grzywny, gdy przestępstwo zagrożone jest zarówno grzywną, jak i karą pozbawienia wolności. Dodatkowo zwiększyła się kwota, od której kradzież, paserstwo lub oszustwo staje się przestępstwem i wynosi ona 800 zł (obecnie było to 500 zł), poniżej tej kwoty mamy wciąż do czynienia z wykroczeniem.
Adwokat Katowice – obrońca w sprawach Karnych
Jeżeli potrzebujesz obrońcy w sprawie karnej, skontaktuj się z Kancelarią.