Kredyty frankowe oraz powiązane z innymi walutami np. kredyt hipoteczny w EURO dalej dominują na wokandach w sądach w całej Polsce. Codziennie kolejne osoby decydują się proces, którego celem jest odzyskanie pieniędzy z kredytu frankowego. Jest jednak część osób, które mimo własnej woli stali się kredytobiorcami wskutek dziedziczenia. W związku z tym powstaje pytanie co się dzieje z kredytem po śmierci Frankowicza?
Skutki śmierci Frankowicza dla umowy kredytu.
Kredyty hipoteczne z reguły zawierane są na wiele lat i na etapie podpisania umowy trudno przewidzieć co się dokładnie wydarzy. Bywają takie sytuacje, że kredytobiorca umrze w trakcie wykonywania swojego zobowiązania wobec banku. Śmierć bliskiej osoby to zawsze tragedia. Dodatkowo trzeba się zmierzyć z kwestią postępowania spadkowego.
W zależności czy kredytobiorca sporządził testament dziedziczenie może odbywać się na podstawie tego dokumentu lub zgodnie z zasadami wyznaczonymi przez ustawę. Co do zasady kodeks cywilny jasno opisuje kto i w której kolejności dziedziczy.
- małżonek oraz dzieci spadkodawcy
- zstępni dzieci, czyli wnuki spadkodawcy
- rodzice spadkodawcy
- rodzeństwo spadkodawcy
Czasami zdarzają się takie okoliczności, że spadek w postaci kredytu frankowego może zaskoczyć dalszych spadkobierców.
Osoba, która przyjęła spadek staje się z mocy prawa kredytobiorcą i zobowiązany jest do dalszej spłaty. Zatem konsekwencją śmierci Frankowicza nie jest umorzenie zobowiązania w postaci kredytu frankowego. Brak spłaty może skutkować tym, że spadkobierca otrzyma wezwanie banku do zapłaty kredytu frankowego.
Modyfikacje w umowie po śmierci Frankowicza.
Jeżeli dochodzi do dziedziczenia ustawowego i kredyt przypada małżonkowi oraz dzieciom, to może się to wiązać z pewnymi problemami w relacji z bankiem. Przede wszystkim może on ponownie sprawdzić zdolność kredytową i w związku z tym zażądać np. dodatkowego zabezpieczenia. W ekstremalnej sytuacji istnieje ryzyko wypowiedzenia umowy i wezwanie do spłaty całości pozostałego salda. Dlatego ważne jest, aby nie dawać bankowi argumentów do tego typu działań (np. poprzez regularną spłatę).
Czy można pozwać bank będąc spadkobiercą zmarłego kredytobiorcy?
Osoba, która odziedziczyła kredyt, ma te same prawa i obowiązki, co pierwotny kredytobiorca. Stąd też może powoływać się na wszelkie okoliczności, które przysługiwałyby zmarłemu. Dlatego możliwe jest pozwanie banku o unieważnienie. Nie ma przy tym znaczenia czy umowa jest w trakcie spłacania czy skarżymy spłacony kredyt frankowy.
Kredyty frankowe
Zastanawiasz się nad swoim kredytem frankowym? Skontaktuj się z Kancelarią.