Jedną z kontrowersji w sprawach frankowych był zarzut zatrzymania i jego stosowanie przez bank. Część sądów uznawało ten zarzut, który skutkował tym, że Frankowicz był pozbawiony części odsetek od dochodzonych w toku procesu kwot. Już wcześniej na ten temat wypowiadał się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i jego orzeczenie było pozytywne dla kredytobiorców. W czerwcu 2024 r. głos zabrał również Sąd Najwyższy, który wydał uchwałę w tym zakresie. Czy zdaniem SN prawo zatrzymania należy się bankowi?
Uchwała z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie III CZP 31/23, a prawo zatrzymania.
Jak stanowi art. 461 kodeksu cywilnego jeżeli wskutek odstąpienia od umowy strony mają dokonać zwrotu świadczeń wzajemnych, każdej z nich przysługuje prawo zatrzymania, dopóki druga strona nie zaofiaruje zwrotu otrzymanego świadczenia albo nie zabezpieczy roszczenia o zwrot. Kontrowersyjne było czy banki w ogóle mogą stosować tego typu zarzut na kanwie sporów o tzw. kredyty frankowe czy kredyt hipoteczny w EURO. Jak wskazano powyżej uwzględnienie w toku procesu takiego zarzutu przez sąd było wysoce niekorzystne ekonomicznie dla kredytobiorców.
Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z czerwca tego roku jednoznacznie wskazała, że prawo zatrzymania (art. 496 KC) nie przysługuje stronie, która może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony.
Jest to świetna wiadomość dla tych kredytobiorców, co do których sądy orzekły zatrzymanie i którzy to zdecydowali się wnieść w tym zakresie środek zaskarżenia. Niewątpliwie składy sądów apelacyjnych powinny uwzględnić w wyrokowaniu tą uchwałę SN.
Co zmienia fakt, że prawo zatrzymania bankowi nie przysługuje?
Przede wszystkim należy się cieszyć, albowiem banki mają co raz to mniej argumentów na obronę swoich racji w sporach frankowych. Osoby, które dochodzą roszczeń mogą być zadowolone, bo roszczenia pieniężne nie powinny być ograniczane poprzez nieuwzględnienie części odsetek. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku długotrwałego procesu odsetki bywają bardzo wysokie, co stanowi dodatkowy zastrzyk finansowy dla Frankowicza oraz niewątpliwą satysfakcję z zakończonego procesu.
Kredyty frankowe
Zastanawiasz się nad swoim kredytem frankowym? Skontaktuj się z Kancelarią.