W sądach w całej Polsce toczy się szereg spraw przeciwko bankom, których przedmiotem jest unieważnienie kredytów tzw. frankowych. Mimo, że Frankowicze mają prawo wytoczenia powództwa przed sądem właściwym dla ich miejsca zamieszkania, to jednak wielu z nich decyduje się skierować swoje żądanie do Sądu Okręgowego w Warszawie do tzw. wydziału frankowego. Właśnie w związku z tą kwestią szykuje się zmiana dla Frankowiczów w 2023 roku. Aktualnie Sejm debatuje, aby ograniczyć możliwość składania pozwów do Warszawy. Co to oznacza dla kredytobiorców?
O co chodzi ze zmianą dla Frankowiczów dotyczącą właściwości miejscowej?
Zgodnie z art. 30 kodeksu postępowania cywilnego powództwo przeciwko osobie prawnej lub innemu podmiotowi niebędącemu osobą fizyczną wytacza się według miejsca ich siedziby. Przepis ten wskazuje, że swoje roszczenia Frankowicze mogą kierować do sądu właściwego dla siedziby banku. W znakomitej większości przypadków jest to właśnie Sąd Okręgowy w Warszawie. Z uwagi na ten fakt i pozytywne orzecznictwo dla konsumentów, trafia tam wiele spraw, co powoduje, że na jednego sędziego przypada nawet 2000 postępowań. W sposób oczywisty wpływa to na czas rozstrzygnięcia.
Jakie skutki ma zmiana dla Frankowiczów w 2023 dot. właściwości miejscowej sądu?
Stąd też pojawił się pomysł, aby Frankowicze mogli wytaczać powództwa zgodnie z Art. 37(2) kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że powództwo o roszczenie wynikające z czynności bankowej przeciwko bankowi, innej jednostce organizacyjnej uprawnionej do wykonywania czynności bankowych lub ich następcom prawnym można wytoczyć przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby powoda.
Na pierwszy rzut oka może się to wydawać wygodnym rozwiązaniem. Znacznie łatwiej jest przecież stawić się w sądzie niedaleko miejsca zamieszkania niż w centrum Warszawy. Jednak nie wszystkie sądy orzekają w sposób, który mógłby się wydawać oczywisty w świetle dotychczasowych doświadczeń i orzecznictwa. Szczególnie dotyczy to zabezpieczeń w sprawach frankowych, a polegających na uprawnieniu do niepłacenia rat.
Dla przykładu w apelacji katowickiej mamy SO w Katowicach, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Rybniku, Gliwicach i Częstochowie. Każdy z tych sądów podchodzi inaczej do kwestii udzielania zabezpieczeń. Jakkolwiek orzecznictwo SO Sosnowiec jest bardzo pozytywne w tej kwestii, to SO Gliwice praktycznie w każdej sprawie oddala takie wnioski.
Stąd jeżeli komuś zależy na uzyskaniu takiego zabezpieczenia, to należy się spieszyć z decyzją o wystąpieniu na drogę sądową z bankiem.
Kancelaria adwokacka Śląsk – kredyty frankowe, WIBOR
Zastanawiasz się nad swoim kredytem w szwajcarskiej walucie? Skontaktuj się z Kancelarią.