Wakacje są dla Frankowiczów Getin Banku w tym roku wyjątkowo gorące. W związku z ogłoszeniem w dniu 20 lipca 2023 r. upadłości tej instytucji finansowej pojawiła się konieczność zgłoszenia roszczeń wierzycieli poprzez Krajowy Rejestr Zadłużonych. Niestety termin na dokonanie tych czynności to tylko 30 dni. Zatem najbliższy weekend to ostatni dzwonek dla kredytobiorców Getin Bank, aby zgłoszenie okazało się bezproblemowe i bezkosztowe. Czy zgłoszenie wierzytelności do syndyka po terminie powoduje negatywne skutki dla Frankowiczów Getin?
Jak można dowiedzieć się o upadłości dłużnika?
Ogłoszenie o upadłości dłużnika zazwyczaj staje się wiadomością dla wierzycieli dzięki notyfikacji przekazywanej przez syndyka masy upadłościowej, który obowiązek powiadomienia o tym fakcie. Wierzyciel jest również w stanie dowiedzieć się o ogłoszeniu upadłości dłużnika poprzez publicznie dostępną publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG). Od 1 grudnia 2021 roku jednak informacje o upadłościach należy odnajdywać w Krajowym Rejestrze Dłużników. W teorii, mogłoby się wydawać, że każdy wierzyciel zostanie właściwie poinformowany o ogłoszeniu upadłości. Jednak w praktyce tak nie zawsze bywa, albowiem notyfikacja syndyka trafia do wierzyciela po 30 dniach od publikacji informacji. Zdarza się również, że określony wierzyciel nie jest uwzględniony w rejestrze korespondencyjnym syndyka. W takim przypadku wiedza o niewypłacalności dłużnika osiąga go zazwyczaj przypadkowo po kilku miesiącach trwania procedury. W takiej sytuacji, wierzyciel wciąż ma możliwość zgłoszenia swojego roszczenia.
Jakie skutki ma zgłoszenie wierzytelności do syndyka po terminie?
Osoby, które spóźniły się ze zgłoszeniem w ciągu 30 dni od daty ogłoszenia upadłości, wciąż mogą to zrobić. Niestety ustawodawca dla przewidział sankcję dla spóźnialskich. Zgodnie z art. 235 § 1 prawa upadłościowego wierzyciel, który zgłosił wierzytelność po upływie terminu wyznaczonego do zgłaszania wierzytelności, ponosi zryczałtowane koszty postępowania upadłościowego wynikłe z tego zgłoszenia, nawet jeżeli opóźnienie powstało bez jego winy, w wysokości stanowiącej równowartość 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, chyba że zgłoszenie wierzytelności po upływie terminu jest wynikiem dokonania przez syndyka korekty deklaracji lub innego tego typu dokumentu obejmującego rozliczenie.
Nie ma znaczenie czy spóźnienie zostało dokonane bez winy wierzyciela (np. bank nie przedstawił historii spłat). Aktualnie opłata dodatkowa wynosi niewiele ponad 1000 zł. Syndyk zobowiązuje wierzyciela do wpłaty zryczałtowanych kosztów na rachunek bankowy wskazany przez syndyka w wyznaczonym terminie.
Czy mogę jeszcze zlecić Kancelarii zgłoszenie wierzytelności i prowadzenie sprawy przeciwko Getin?
Niezależnie czy proces już się toczy i prowadzi go inny pełnomocnik, który nie może podjąć się czynności przez KRZ, Kancelaria gotowa jest pomóc osobom posiadającym kredyty frankowe w Getin w uporaniu się ze zgłoszeniem w KRZ. Z naszych obserwacji wynika, że część dotychczas dokonanych zgłoszeń jest wadliwa, co będzie mieć negatywne skutki w późniejszym okresie. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, aby dochodzić unieważnienia umowy kredytu zawartego w Getin Banku obok postępowania upadłościowego.
Getin Bank (Dom Bank) – pomoc dla Frankowiczów
Zastanawiasz się nad swoim kredytem? Nie wiesz jak zgłosić roszczenia do KRZ? Skontaktuj się z Kancelarią.