Oszuści mają szereg metod, które stosują w celu dokonania kradzieży środków zgromadzonych na rachunkach bankowych lub wyłudzenia kredytu. Jedną z nich są fałszywe smsy, w których znajdują się linki. Co należy zrobić i jakie prawa przysługują osobie, które została oszukana w taki sposób?
Fałszywe smsy z wezwaniem do dopłaty
Posiadacze telefonów komórkowych otrzymują szereg wiadomości reklamowych oraz od swoich usługodawców. Przestępcy doskonale o tym wiedzą i rozsyłają do losowo wybranych osób fałszywe smsy z wezwaniem do dopłaty np. z tytułu rachunku za prąd czy gaz. Jakość tych smsów bywa różna. Czasami na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z próbą wyłudzenia danych. Niemniej niektóre wiadomości są łudząco podobne do tych, które otrzymujemy zwykle np. od dystrybutora energii elektrycznej. Bywa nawet, że przychodzą one z tego samego numeru/nazwy nadawcy. Kliknięcie w link, który znajduje się wiadomości kieruje na fałszywą stronę banku. Po podaniu danych przestępcy uzyskują dostęp do konta i mogą dokonywać nieautoryzowanych transakcji czy zawierać umowy kredytu.
Fałszywe smsy o przesyłce w Paczkomacie
Wiele osób korzysta ze sklepów internetowych, gdzie kupuje różnego rodzaju towary. Bardzo popularną metodą dostawy są paczkomaty. Oszuści internetowi, szczególnie w okresach przedświątecznych, wysyłają fałszywe smsy o niemożności dostarczenia przesyłki. Wiadomości są tak skonstruowane, że odbiorca zamówienia dochodzi do przeświadczenia, iż nie dokonując dopłaty, nie otrzyma swojego towaru. Tutaj analogiczna sytuacja – kliknięcie w link i wypełnienie formularza bankowego umożliwia złodziejom dokonanie przestępstwa.
Fałszywe smsy od BLIK
Kolejną z wymyślnych metod jest przesyłanie smsów o treści „BLIK. Ktoś wysłał ci przelew na telefon XXX zł, skorzystaj z poniższego linku do odbioru środków”. Jest to tyle sprytne oszustwo, gdyż osoba, która nie ma przypisanego numeru telefonu do określonego rachunku bankowego, to istotnie otrzymuje podobne powiadomienie. Uruchomienie odnośnika zawartego w fałszywym smsie i podanie danych może być opłakane w skutkach.
Odzyskanie środków skradzionych z rachunku bankowego.
Jeżeli wskutek fałszywych wiadomości oszuści dokonali nieautoryzowanych transakcji, można dochodzić zwrotu tych pieniędzy od banku. W tym celu należy złożyć reklamację wskazując, że to nie my dokonaliśmy transakcji, a internetowi złodzieje. Niestety, ale banki niechętnie uznają tego typu roszczenia. W takim przypadku pozostaje w zasadzie tylko droga sądowa.
Pomoc w odzyskiwaniu skradzionych środków z rachunku bankowego. Kancelaria adwokacka Katowice.
Jeżeli zostałeś oszukany przez przestępcę internetowego i chcesz odzyskać środki – skontaktuj się z Kancelarią.
Czytaj także:
Kradzież pieniędzy z konta PKO BP
Wyłudzenie kredytu przez internet – co robić?
ING – kradzież z konta
Oszustwo na akcje Orlenu
Oszustwo bankowe na zdalny pulpit