Przestępczość w sieci nie zna granic – dosłownie i w przenośni. Oszust może dokonać włamania na nasze konto bankowe z dowolnego miejsca na świecie. Natomiast sposoby, które stosują przestępcy są coraz bardziej kreatywne. W związku z tym rośnie także liczba poszkodowanych. Najczęściej łupem pada gotówka zgromadzona na rachunku. Wyłudzenie kredytu przez internet to kolejne z negatywnych skutków działania oszustów internetowych. Co robić, gdy dojdzie do takiej niekorzystnej sytuacji?

Wyłudzenie kredytu przez internet – jak najczęściej dochodzi do zdarzenia?

Przestępcy mają szereg środków i pomysłów, aby uzyskać zamierzone cele. Najcześciej do przejmowania kont dochodzi poprzez portale typu OLX lub Allegro. Przykładowo niczego niespodziewający się pokrzywdzony dokonuje płatności poprzez wysłany przez sprzedawcę link i jest przekonany, że uiścił należną cele. Natomiast nie wie o tym, że strona logowania banku była odpowiednio spreparowana i w tym momencie podał przestępcom swoje dane do logowania. Następnie może być wmanewrowany i dodatkowo przekazuje kody autoryzacyjne. Od tego momentu oszuści mają nieograniczone pole działania.

Jeżeli oszust przejmuje władztwo nad kontem, to może tam dokonywać dowolnych transakcji lub zawierać umowy. Banki mają bardzo uproszczone procedury związane z zawieraniem kredytów gotówkowych czy limitów odnawialnych na koncie. Stąd wyłudzenie kredytu przez internet nie jest specjalnie trudne, a środki z takiego produktu natychmiast są przekazywane na konto jakiejś „słupa”.

Oszust wziął na mnie kredyt. Co robić?

W pierwszej kolejności należy zgłosić bankowi reklamację wskazując, że to nie my zawarliśmy umowę pożyczki czy kredytu. Podnieść należy, że nie składaliśmy oświadczenia o zawarciu umowy, a zrobił to oszust. W ten sposób składamy reklamację, którą bank ma obowiązek rozpatrzyć w ustawym terminie 30 dni. Jednocześnie trzeba udać się do najbliższej jednostki policji i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Policjant sporządzi protokół z naszych zeznań i podejmie czynności procesowe. Nie należy jednak liczyć, że przyniosą one jakiś skutek w postaci ujęcia złodziei. Prawdopodobnie osoba dokonała oszustwa z terytorium innego państwa.

Najczęściej banki nie uwzględniają reklamacji i pozostaje droga sądowa. W pozwie należy wnosić w pierwszej kolejności o ustalenie nieistnienia umowy oraz zapłatę dotychczas uiszczonych rat i prowizji.  

Wyłudzenie kredytu przez internet – kontakt z Kancelarią.

Jeżeli zostałeś oszukany przez przestępcę internetowego i chcesz unieważnić kredyt – skontaktuj się z Kancelarią.

Click or drag files to this area to upload.You can upload up to 5 files.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.

Nieautoryzowane transakcje
Kradzież pieniędzy z konta PKO BP
Kradzież pieniędzy z konta ING Bank Śląski
Kradzież pieniędzy z konta internetowego