Jednym z coraz częściej występujacych negatywnych zjawisk w Internecie to przestępstwa na szkodę posiadaczy rachunków bankowości internetowej. Kradzież pieniedzy z konta bankowego może dotkąć każdego użytkownika globalnej sieci. Sposoby na wyłudzenie danych czy wprowadzenie w błąd nieświadomej ofiary są coraz bardziej wymyślne. Co robić, gdy zostaniemy pokrzywdzeni działaniem cyberprzestępców?

Kradzież pieniędzy z konta internetowego – najpopularniejsze sposoby działania przestępców

Z próbą wyłudzenia naszych danych do logowania do konta bankowego lub uzyskaniem kontroli nad urządzeniem spotkać się może każdy z nas. Codziennie miliony ludzi dokonują zakupów na popularnych platformach. Często zdaża się, że przestępcy proponują rozliczenie poza oficjalnym systemem transakcyjnym portalu przesyłając linki do rzekomych szybkich płatności. Kliknięcie spowoduje, że znajdziemy się na stronie łudząco podobnej do naszego banku. Stąd tylko chwila, aby sprowadzić na siebie nieszczęście. Handel w internecie to chyba najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałąź gospodarki. Zwłaszcza w okresie pandemii tego typu usługi zyskały na znaczeniu. Na tym boomie korzystają także przestępcy, którzy podają się za kupujących, starają się wyłudzić dane. Okienka logowania do złudzenia przypominają te prawdziwe (identyczna szata graficzna, adres czy „kłódka” z certyfikatem w pasku adresu). Istotne jest, aby osoby korzystające z portali aukcyjnych czy ogłoszeniowych korzystały z systemów płatniczych oferowanych w ramach tych stron internetowych. Wtedy użytkownik ma gwarancję bezpieczeństwa.

Inny sposób to podawanie się za pracownika banku, który informuje, że ktoś próbuje włamać się na nasze konto. Osoba taka dzwoni z „infolinii”, a przynajmniej tak sugeruje numer, który się wyświetla. Może być on łudząco podobny, albo nawet identyczny z tym, który widnieje na stronie naszego banku. Oszust wprowadza w błąd swoją ofiarę i tak manipuluje rozmową, że ta podaje dane bądź zatwierdza szereg transakcji w przeświadczeniu, iż pozwoli jej to uniknąć negatywnych skutków związanych z rzekomym włamaniem. Skutkiem działań złodzieja może być kradzież pieniędzy z konta oraz zaciągnięcie kredytu czy pożyczki. 

Ofiarą oszusta można paść niezależnie od banku, w którym ma się konto. Kradzież pieniędzy z konta bankowego dotyczy Santander Bank Polska czy Alior Banku. Stąd też zawsze należy być czujnym i zwracać uwagę na to, co robimy w Internecie. 

Każdy z użytkowników bankowości internetowej posiada login i hasło. Należy pamiętać, że te dane są poufne i nie powinny być przekazywane nikomu. Niezależnie czy o podanie tych danych prosi pracownik banku, policjant czy inna osoba nigdy nie należy ich podawać. Wyłuskanie tych informacji to jedna z metod działania przestępców, którzy potrafią być bardzo przekonywujący w prowadzonych przez siebie działaniach. Przekazanie dostępu do konta internetowego bardzo ułatwia dokonanie przestępstwa, co wydaje się być oczywiste.

Kradzież pieniędzy z konta – gdzie zgłosić?

Jeżeli padliśmy ofiarą oszustwa i zostały nam skradzione środki, należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie jednostkę policji. W zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa należy podać wszelkie okolicznosci i szczegóły, które mogą okazać się przydatne do ustalenia tożsamości sprawcy. Niestety prawdopodobieństwa wykrycia jest minimalne. Następnie należy złożyć reklamację do banku wskazując, że dokonane transakcje nie zostały przez autoryzowane (stąd pojęcie nieautoryzowanych transkacji) i zażądać zwrotu środków. Przykładowo sposób zgłoszenia kradzieży z konta np. w Millennium Bank Polska S.A. i tryb złożenia reklamacji znajduje się pod tym adresem.

W przypadku negatywnej decyzji bank tj. odmowy uznania reklamacji pozostaje najczęściej jedynie sprawa sądowa. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który zajmuje się sprawami dot. kradzieży pieniędzy z konta. 

Kradzież pieniędzy z konta bankowego – kontakt z Kancelarią.

Jeżeli zostałeś oszukany przez przestępcę internetowego – skontaktuj się z Kancelarią.

Click or drag files to this area to upload.You can upload up to 5 files.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.

Nieautoryzowane transakcje
Włamanie na konto bankowe – pomoc prawna
Kradzież pieniędzy z konta PKO BP