Internet daje szereg różnego rodzaju możliwości wszystkim użytkownikom. W zasadzie każdą sprawę można załatwić korzystając z globalnej sieci. Bardzo dużą popularnością w szczególności cieszą się serwisy zakupowe i aukcyjne. Prosty interfejs i setki tysięcy ofert w jednym miejscu zachęcają do porzucenia galerii handlowych na rzecz sklepów internetowych. Również przestępcy zmieniają sposób dokonywania czynów zabronionych i próbują okradać nieświadome ofiary. Oszustwo na OLX jest jedną metod, która jest bardzo popularna wśród cyberprzestępców.

Na czym polega oszustwo na OLX?

OLX to serwis ogłoszeniowy o międzynarodowym zasięgu. Poprzez platformę istnieje możliwość wystawienia oferty sprzedaży w zasadzie każdej rzeczy. W związku z łatwością w użytkowaniu i szeregiem dostępnym artykułów OLX znalazł szerokie grono użytkowników. Od niedawna portal umożliwia dokonywanie płatności za swoim pośrednictwem. Wcześniej kwestie ewentualnych rozliczeń pozostawiał pomiędzy stronami transakcji. Do oszustwa dochodzi najczęściej w momencie finalizacji zakupu. Rzekomy klient kontaktuje się ze sprzedawcą poza OLX (np. poprzez WhatsApp) i informuje o możliwości szybkiej zapłaty. W tym celu podaje linka, gdzie po kliknięciu i podaniu danych środki znajdą się natychmiast na koncie bankowym. Niestety są to spreparowane strony, które do złudzenia przypominają te prawdziwe. Jeżeli ofiara poda swoje dane do logowania, to złodziej może uzyskać dostęp do systemu transakcyjnego i dokonywać tam różnych operacji. W najlepszym wypadku uda się mu przelać część środków, a w najgorszym zaciągnąć wysoki kredyt na oszukanego.

Gdzie zgłosić oszustwo na OLX?

Jeżeli padliśmy ofiarą przestępstwa, to w pierwszej kolejności należy poinformować bank o takiej sytuacji. W ten sposób zabezpieczymy nasze konto przed dalszymi kradzieżami. Ponadto konieczne jest zgłoszenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa na policji. W informacji do banku należy podnieść, że nie dokonywaliśmy żadnych operacji i nie były one przez nas autoryzowane. Bank w takiej sytuacji jest zobowiązany do zwrotu środków najpóźniej do końca następnego dnia roboczego. Co się tyczy zaciągniętych kredytów, to ofiara przestępstwa powinna poinformować, że to nie ona zaciągała zobowiązanie. Bank powinien ustosunkować się do złożonej dyspozycji. W przypadku odmowy uznania roszczeń należy złożyć reklamację na niekorzystną decyzje. Dalsza oddalenie roszczeń powinno skutkować wytoczeniem powództwa bankowi.

Pomoc w odzyskiwaniu skradzionych środków z rachunku bankowego. Kancelaria adwokacka Katowice.

Jeżeli zostałeś oszukany przez przestępcę internetowego i chcesz odzyskać środki – skontaktuj się z Kancelarią.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.

Czytaj także:

Kradzież pieniędzy z konta PKO BP
Wyłudzenie kredytu przez internet – co robić?
ING – kradzież z konta
Oszustwo na akcje Orlenu
Oszustwo bankowe na zdalny pulpit
Oszustwo na kryptowaluty
Fałszywe SMSy