Kryptowaluty to bardzo popularny temat. Najbardziej znaną jest BITCOIN i trudno znaleźć osobę, która nie spotkałaby się z tą nazwą. Duże wzrosty wartości tych wirtualnych pieniędzy spowodowały, że utworzył się rynek inwestycyjny skupiający się na tym zagadnieniu. W internecie można znaleźć szereg różnego rodzaju pośredników i platform, które pomagają użytkownikom w angażowaniu swojego kapitału. Pojawili się także wyspecjalizowani przestępcy, dla których oszustwo na kryptowaluty stało się źródłem nielegalnych dochodów. Jak odzyskać skradzione środki?

Na czym polega oszustwo na kryptowaluty?

Zwykle tego typu proceder jest bardzo podobny. Osoba zainteresowana inwestycją na rynku kryptowalut jest bombardowana szeregiem reklam podmiotów pośredniczących w transakcjach tzw. brokerów. Ogłoszenia obiecują, a czasami wręcz gwarantują olbrzymie zyski dla potencjalnych klientów takiego pośrednika. Po pozostawieniu w formularzu danych kontaktowych niekiedy natychmiastowo kontaktuje się doradca i informuje jak wygląda współpraca. Konieczne jest założenie konta inwestycyjnego na platformie, gdzie można lokować środki i dokonywać transakcji na rynku kryptowalut. Analityk przekonuje, że to jedyny sposób na rozpoczęcie współpracy i w konsekwencji osiąganie wysokich zysków. W trakcie rozmowy fałszywy doradca dodatkowo wskazuje, że należy na komputerze zainstalować aplikację AnyDesk. Informuje, że dzięki niej można podglądać działania brokera i na bieżąco weryfikować inwestycje. W innych artykułach opisywano do czego tak naprawdę służy program do zdalnego pulpitu. Gwoli przypomnienia nie służy on do „podglądania działań analityka”, a umożliwia osobie trzeciej dostęp do naszego komputera. W ten sposób złodziej przejmując dostęp może włamać się na konto ofiary i dokonywać tam wszelkich operacji. Skutek jest taki, że zamiast zysków z kryptowalut, dochodzi do kradzieży środków zgromadzonych na rachunku i zaciągnięcia kredytów czy pożyczek na wysokie kwoty.

Co należy uczynić, jeżeli padliśmy ofiarą oszustwa na kryptowaluty?

Przede wszystkim należy z komputera usunąć wszystkie programy, który polecił zainstalować „broker”. Następnie niezwłocznie zgłosić kradzież pieniędzy do banku w celu zabezpieczenia przed dalszymi szkodami. Nie obejdzie się także bez wizyty na policji. Bank powinien zwrócić wszelkie środki do końca następnego dnia roboczego. W przypadku negatywnego rozpatrzenia reklamacji konieczne jest wytoczenie powództwa o zapłatę i ustalenie nieistnienia stosunku prawnego w postaci kredytu zawartego przez złodzieja.

Pomoc w odzyskiwaniu skradzionych środków z rachunku bankowego. Kancelaria adwokacka Katowice.

Jeżeli zostałeś oszukany przez przestępcę internetowego i chcesz odzyskać środki – skontaktuj się z Kancelarią.

Click or drag files to this area to upload.You can upload up to 5 files.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.

Czytaj także:

Kradzież pieniędzy z konta PKO BP
Wyłudzenie kredytu przez internet – co robić?
ING – kradzież z konta
Oszustwo na akcje Orlenu
Oszustwo bankowe na zdalny pulpit
Oszustwo na OLX
Fałszywe SMSy