Ekstremalne zjawiska atmosferyczne takie jak trąba powietrzna, grad wielkości piłek golfowych czy gwałtowne ulewy to nie scenariusz filmów katastroficznych rodem z Hollywood, a zdarzenia występujące regularnie w naszym klimacie. Tego typu zdarzenia mające znamiona siły wyższej są nie do zatrzymania i zapobieżenia, ale ich skutki finansowe pozwala złagodzić ubezpieczenie majątku np. domu czy hali. Niestety gradobicie i odszkodowanie, które nie spełnia oczekiwań poszkodowanego to niestety częsty, niemiły scenariusz.

Gradobicie – od czego zależy wysokość odszkodowania?

Odpowiedź jest prosta – od jakości zawartej ochrony ubezpieczeniowej. Jakkolwiek ryzyko gradobicia znajduje się z reguły w nawet najtańszych produktach, to już nie każdy przedmiot ubezpieczenia jest objęty ochroną w ramach tego ryzyka. Zdarza się, że polisa obejmuje jedynie mury, stąd np. szkoda w oszkleniu czy panelach fotowoltaicznych będzie już wyłączona spod zakresu ubezpieczenia. Powszechnie wiadomo, że są to znaczne koszty. Gradobicie i odszkodowanie za to zdarzenie może być ograniczone przez fakt ubezpieczenia od wartości rzeczywistej, a nie odtworzeniowej. W takiej sytuacji zakład ubezpieczeń przyjmuje wartość zużycia uszkodzonych elementów, co powoduje, że przyznana kwota jest znacznie niższa niż oczekiwana.

Gradobicie – odszkodowanie zaniżone przez zakład ubezpieczeń

Zdarza się, że mimo właściwej ochrony „na papierze” odszkodowanie za szkodę w nieruchomości nie odpowiada faktycznie poniesionej szkodzie. Wynika to z faktu, że zakłady ubezpieczeń przyjmują niższe wartości robót czy gorszej jakości materiały w przygotowywanych przez siebie kosztorysach. Tego typu praktyki są dosyć powszechne, a dla poszkodowanego stanowią znaczną uciążliwość. Należy bowiem wskazać, że bardzo trudna jest polemiką z likwidacją szkód w sytuacji, gdy nie dysponuje się odpowiednimi narzędziami lub wiedzą techniczną. Ponadto Ogólne Warunki Ubezpieczeń (OWU) nieruchomości (zarówno domów jak i obiektów firmowych) są bardzo obszerne, szczegółowe i napisane skomplikowanym językiem.

Odszkodowania kancelaria Katowice – kontakt.

Jeżeli jesteś poszkodowanym wskutek działania gradu lub w innym zdarzeniu szkodowym, skontaktuj się kancelarią.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.
 
Tematy powiązane – czytaj też:
Zaniżone odszkodowanie z OC