Luty zapowiada się bardzo ciekawie w kwestii kredytów frankowych. Przede wszystkim to miesiąc, w którym światło dzienne ujrzy opinia Rzecznika Generalnego TSUE dotycząca tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Temat ten spędza sen z powiek frankowiczów, którzy obawiają się pozwów banków. Dla wielu scenariusz kolejnego sporu ze swoim dawnym kredytodawcą jest bardzo trudny do zaakceptowania. Jakie może być stanowisko TSUE i jak przełoży się na spory frankowe?
Czym jest Opinia Rzecznika Generalnego TSUE?
Rzecznik Generalny to urzędnik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wchodzący w jego skład, którego głównym zadaniem jest sporządzanie opinii dot. spraw, które wpłynęły do rozpoznania. Mimo, że jego stanowiska nie są wiążące dla składu orzekającego, to praktyka pokazuje, że zwykle wyroki odzwierciedlają przedłożone wcześniej opinii. Stąd też jest to bardzo ważny element układanki w całym procesie orzecznictwa unijnego. W kontekście frankowiczów rozstrzygnięcie sprawy zawisłej pod sygnaturą C-520/21 wręcz ma znaczenie fundamentalne.
Co da Frankowiczom Opinia Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie C-520/21?
Przede wszystkim rozstrzygnięcie zgodne z oczekiwanym, a to, że bankom nie należy się żadne wynagrodzenie za korzystanie z ich kapitału w związku z nieważnością umowy uspokoi samych frankowiczów jak i zapędy banków. Dodatkowo może ukrócić zapędy niektórych sędziów, którzy skłaniają się do uznawania takich roszczeń.
Ponadto pojawić się mogą sensowniejsze oferty ugody niż te, które proponują aktualnie banki. W Internecie można znaleźć szereg screenshotów rozbawionych kredytobiorców, którzy dostali oferty od np. mBanku, gdzie rata po ugodzie jest o 20-30% wyższa.
Dodać należy, że wiele osób czeka z niecierpliwością na to orzeczenie, albowiem kwestia wynagrodzenia jest jedynym hamulcem przed wystąpieniem na drogę sądową. Choć ta zachowawczość działa de facto na szkodę kredytobiorców frankowych, to jest zrozumiała. Banki mają opinię niepokonanych i wszechmogących instytucji, co jednak nie znajduje potwierdzenia w szeregu pozytywnych wyroków. W każdym razie 16 lutego 2023 r. o godzinie 9:30 dowiemy się jakie będzie stanowisko Rzecznika Generalnego.
Kancelaria adwokacka Śląsk – kredyty frankowe, WIBOR
Zastanawiasz się nad swoim kredytem w szwajcarskiej walucie? Skontaktuj się z Kancelarią.