Wiele osób posiadających kredyty frankowe zastanawia się jak wygląda procedura prowadzenia sprawy przeciwko bankowi. Kredytobiorców interesuje przede wszystkim okres oczekiwania na pierwszą rozprawę czy wydania wyroku w I instancji. Każde postępowanie ma oczywiście indywidualny charakter, lecz można wyznaczyć kilka etapów. W niniejszym artykule opisuję jak wygląda sprawa frankowa – krok po kroku.

Analiza umowy frankowej i stanu faktycznego

W pierwszej kolejności osoba zainteresowana prowadzeniem sprawy przeciwko bankowi powinna przedłożyć umowę do analizy. W większości przypadków już na pierwszy rzut oka doświadczony pełnomocnik stwierdzi, że ma do czynienia z umową stworzoną na wzorcu, którego kredytobiorca nie mógł w żaden sposób negocjować. Szczególnie w przypadku Banku Millennium czy mBanku treść umowy nie ulegała zmianom. Następnie należy dokonać rozpytania odnośnie zawarcia umowy i okoliczności towarzyszących. Istotny jest cel kredytowania i posiadanie statusu konsumenta przez kredytobiorcę w momencie podpisywania umowy. Najczęściej za środki uzyskane z kredytu nabywane były mieszkania czy domy, lecz zdarzają się sytuacje, że wykorzystywano kwotę wypłaconą przez bank w działalności gospodarczej. Taka okoliczność wymaga innej taktyki procesowej.

Sprawa frankowa – krok po kroku. Pozyskanie zaświadczenia i złożenie reklamacji.

Jeżeli analiza umowy wykazała nieprawidłowości, kolejnym krokiem jest zwrócenie się do banku po historię wypłat i spłat. Zdarza się, że banki utrudniają pozyskanie tej dokumentacji piętrząc różnego rodzaju problemy (np. nieprawidłowy podpis na wniosku), ale ostatecznie po interwencji wysyłają stosowne zaświadczenie o obsłudze kredytu. Posiadając taki dokument pełnomocnik może wyliczyć roszczenie i zwrócić się do kredytodawcy z reklamacją.  W ten sposób rozpoczynamy batalię z bankiem, a formułując argumenty o nieważności rozpoczynają biec terminy przedawnienia. Po około 30 dniach bank zwykle odpisuje, że umowa jest  ważna i nie posiada żadnych postanowień abuzywnych

Sporządzenie i złożenie pozwu do sądu przeciwko bankowi.

Uzyskując odpowiedź banku, który nie przychylił się do naszych żądań, kolejny krok to sformułowanie powództwa. To pismo wszczynające postępowanie cywilne sporządzane jest w oparciu o przekazane przez kredytobiorcę dokumenty i wskazany stan faktyczny. Do pozwu załączane są także pozyskane z banku zaświadczenie o spłacie kredytu oraz odpowiedź na naszą reklamację.

Prowadzenie sprawy przeciwko bankowi – kontakt z Kancelarią.

Jeżeli chciałbyś sprawdzić czy Twoja umowa kredytu we frankach zawiera klauzule niedozwolone, wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.
Tematy powiązane – czytaj też: