Wiele osób posiadających kredyty frankowe zastanawia się jak wygląda procedura prowadzenia sprawy przeciwko bankowi. Kredytobiorców interesuje przede wszystkim okres oczekiwania na pierwszą rozprawę czy wydania wyroku w I instancji. Każde postępowanie ma oczywiście indywidualny charakter, lecz można wyznaczyć kilka etapów. W niniejszym artykule opisuję jak wygląda sprawa frankowa – krok po kroku.

Analiza umowy frankowej i stanu faktycznego

W pierwszej kolejności osoba zainteresowana prowadzeniem sprawy przeciwko bankowi powinna przedłożyć umowę do analizy. W większości przypadków już na pierwszy rzut oka doświadczony pełnomocnik stwierdzi, że ma do czynienia z umową stworzoną na wzorcu, którego kredytobiorca nie mógł w żaden sposób negocjować. Szczególnie w przypadku Banku Millennium czy mBanku treść umowy nie ulegała zmianom. Następnie należy dokonać rozpytania odnośnie zawarcia umowy i okoliczności towarzyszących. Istotny jest cel kredytowania i posiadanie statusu konsumenta przez kredytobiorcę w momencie podpisywania umowy. Najczęściej za środki uzyskane z kredytu nabywane były mieszkania czy domy, lecz zdarzają się sytuacje, że wykorzystywano kwotę wypłaconą przez bank w działalności gospodarczej. Taka okoliczność wymaga innej taktyki procesowej.

Sprawa frankowa – krok po kroku. Pozyskanie zaświadczenia i złożenie reklamacji.

Jeżeli analiza umowy wykazała nieprawidłowości, kolejnym krokiem jest zwrócenie się do banku po historię wypłat i spłat. Zdarza się, że banki utrudniają pozyskanie tej dokumentacji piętrząc różnego rodzaju problemy (np. nieprawidłowy podpis na wniosku), ale ostatecznie po interwencji wysyłają stosowne zaświadczenie o obsłudze kredytu. Posiadając taki dokument pełnomocnik może wyliczyć roszczenie i zwrócić się do kredytodawcy z reklamacją.  W ten sposób rozpoczynamy batalię z bankiem, a formułując argumenty o nieważności rozpoczynają biec terminy przedawnienia. Po około 30 dniach bank zwykle odpisuje, że umowa jest  ważna i nie posiada żadnych postanowień abuzywnych

Sporządzenie i złożenie pozwu do sądu przeciwko bankowi.

Uzyskując odpowiedź banku, który nie przychylił się do naszych żądań, kolejny krok to sformułowanie powództwa. To pismo wszczynające postępowanie cywilne sporządzane jest w oparciu o przekazane przez kredytobiorcę dokumenty i wskazany stan faktyczny. Do pozwu załączane są także pozyskane z banku zaświadczenie o spłacie kredytu oraz odpowiedź na naszą reklamację.

Prowadzenie sprawy przeciwko bankowi – kontakt z Kancelarią.

Jeżeli chciałbyś sprawdzić czy Twoja umowa kredytu we frankach zawiera klauzule niedozwolone, wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń.

Click or drag files to this area to upload.You can upload up to 15 files.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.
Tematy powiązane – czytaj też: