Ilość spraw wytaczanych przez Frankowiczów dobrze obrazują sądowe wokandy. Praktycznie w każdym sądzie duża część postępowań dotyczy ustalenia nieważności nieuczciwych umów kredytowych. Trudno się dziwić, gdyż kredytobiorcy byli nakłaniani do zawierania tego typu kredytów, które okazały się finansową pułapką. Pozytywne orzeczenia Sądu Najwyższego, sądów powszechnych i europejskich skłoniły w 2022 roku kolejne osoby do batalii z bankami, które próbują się ratować ugodami. Natomiast wielkimi krokami zbliża się kolejna fala pozwów frankowych. Z czego to wynika i jaki skutek ma dla Frankowiczów?

Ponad 100 tyś. pozwów frankowych w sądach.

Szacuje się, że aktualnie przed sądami w całej Polsce toczy się ponad 100 000 postępowań. Pierwsza fala pozwów frankowych spowodowała, że wiele sędziów w swoim referacie zajmuje się głównie tego typu sprawami. Najbardziej zawalony został Sąd Okręgowy w Warszawie, gdzie powstał specjalny „wydziału frankowy”. Niemniej liczba spraw była taka ogromna, że ustawodawca zdecydował o zmianie przepisów o właściwości miejscowej. 

Osoby, które jeszcze nie zdecydowały się na wytoczenie powództwa powinny podjąć odpowiednie kroki w tym zakresie. Niestety, ale wraz z dużą liczbą nowych pozwów wydłuża się też czas rozpoznania poszczególnych postępowań. W tym miejscu można użyć sformułowania „kto pierwszy, ten lepszy”.

Nowa fala pozwów frankowych po orzeczeniu TSUE 15.06.2023 r.

Czerwiec będzie gorący, albowiem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma orzec o zasadności roszczenia banków o tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Ponadto ma odnieść się do kwestii zabezpieczenia roszczeń na czas procesu. Można zakładać, że wyrok będzie pozytywny dla Frankowiczów, co zapewne przełoży się na kolejne powództwa o unieważnienie umowy. Część z osób posiadających kredyty frankowe cierpliwie czeka na to orzeczenie TSUE i decyzje o batalii z bankiem podejmie po jego ogłoszeniu. Trudno sądzić, że TSUE orzeknie wbrew opinii Rzecznika Generalnego, stąd to oczekiwanie specjalnie na ten wyrok nie ma zbyt dużego uzasadnienia. Lepszym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z Kancelarią i rozpoczęcie procesu, który zaczyna się przecież od pozwu, a pozyskania zaświadczenia i następnie reklamacji. Warto zapoznać się z Poradnikiem Frankowicza, który pomoże z oswojeniu się z myślą o sporze z bankiem.

Sprawy frankowe – Kancelaria adwokacka Katowice

Zastanawiasz się nad swoim kredytem? Nie wiesz czy ugoda z bankiem jest korzystna? Skontaktuj się z Kancelarią.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.
Tematy powiązane – czytaj też: