Dnia 20 lipca 2023 r. Getin Bank upadł. Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie ogłosił upadłość dłużnika, którym jest Getin Noble Bank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, a w którym to banku Frankowicze posiadają tzw. kredyty frankowe. Stosowne obwieszczenie pojawiło się w Krajowym Rejestrze Zadłużonych i od tego momentu GNB jest w stanie upadłości, co skutkuje różnego rodzaju następstwami. Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego, w terminie 30 dni od ogłoszenia upadłości należy zgłosić przez Krajowy Rejestr Zadłużonych wierzytelność względem dłużnika, celem wpisania na listę wierzytelności syndyka masy upadłościowej banku. Co ważne, zgłoszenie musi zawierać stosowne oświadczenie o potrąceniu wzajemnych roszczeń. Co upadłość oznacza dla posiadaczy kredytów frankowych?
Czy roszczenia wygasają, gdy Getin Bank upadł?
Z pewnością nie oznacza to automatycznego wygaśnięcia wierzytelności. Na ten moment należy zabezpieczyć swoje interesy, zwłaszcza w przypadku posiadania nadpłaty ponad udzielony przez poprzednika prawnego banku kapitał. Pozwoli to w przyszłości na uniknięcie dodatkowych, a w perspektywie Frankowiczów sytuacji faktycznej oraz prawnej niczym nieuzasadnionych działań windykacyjnych.
Niestety z uwagi na charakter procedury upadłościowej uzyskanie zwrotu nadpłaty może okazać się niemożliwe.
Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego, w terminie 30 dni od ogłoszenia upadłości należy zgłosić przez Krajowy Rejestr Zadłużonych wierzytelność względem dłużnika, celem wpisania na listę wierzytelności syndyka masy upadłościowej banku. Co ważne, zgłoszenie musi zawierać stosowne oświadczenie o potrąceniu wzajemnych roszczeń. Brak tego oświadczenia lub nieprawidłowe jego zgłoszenie może mieć bardzo negatywne skutki dla Frankowiczów. Według prawa upadłościowego oświadczenie o potrąceniu wierzyciel może złożyć tylko raz.
Ważnym pozostaje fakt, że Sądy będą weryfikować zgłoszenie wierzytelności, tj. roszczenia o stwierdzenie nieważności umowy wraz z kwotą zapłaty. Istotą jest fakt, że w niedalekiej przyszłości syndyk masy upadłościowej może podważać zasadność powództwa, stąd należy podjąć wszelkie niezbędne czynności mające na celu zabezpieczenie roszczeń.
Getin Bank upadł. Czy toczące postępowania zostały zawieszone?
I tak i nie. W przypadku roszczeń wyłącznie o ustalenie nieważności nie powinno dochodzić do zawieszania postępowań.
Jeżeli roszczenie dotyczyły li tylko zapłaty (np. spłacony kredyt), to na pewno dojdzie do zawieszenia postępowania.
Gdy roszczenia są dwa – o ustalenie i zapłatę, to powinno dojść jedynie do zawieszenia tego drugiego. Ze swojej strony adwokat prowadzący sprawę w imieniu Frankowiczów Getin Bank powinien wnosić o wydawanie wyroków częściowych obejmujących właśnie roszczenie o ustalenie nieważności umowy kredytu.
Jak zgłosić roszczenia, gdy Getin Bank upadł?
W pierwszej kolejności należy jak najszybciej założyć profil zaufany (EPUAP), bowiem będzie on niezbędny przy zgłaszaniu wierzytelności. Można to zrobić w każdym urzędzie miasta czy gminy oraz innych punktach, a także poprzez bankowość internetową. Więcej informacji na stronach rządowych.
Następnie należy zgłosić swoje roszczenia poprzez Krajowy Rejestr Zadłużonych. Niestety nie jest to łatwe zadanie, stąd najlepiej skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej.
Kancelaria oferuje zgłoszenie wszelkich wierzytelności w imieniu Klientów w postępowaniu upadłościowym oraz w przypadku, gdyby syndyk nie uznał wierzytelności, sprzeciwu i zażalenia.
Sprawy frankowe – Kancelaria adwokacka Katowice
Zastanawiasz się nad swoim kredytem? Nie wiesz czy ugoda z bankiem jest korzystna? Skontaktuj się z Kancelarią.