Kiedy dochodzi do szkody, osoba poszkodowana może dochodzić odszkodowania czy zadośćuczynienia od sprawcy szkody. Ponadto jest możliwość skorzystania z własnych, dobrowolnych ubezpieczeń. Katalog przyczyn szkód jest praktycznie nieograniczony i może wynikać z ruchu pojazdu, wypadku losowego czy zderzenia na stoku narciarskim. Warto się zastanowić czy odszkodowanie jest opodatkowane. Kwestia ta nie jest oczywista i są pewne okoliczności, które skutkują powstaniem obowiązku podatkowego. Zatem kiedy należy uiścić podatek odszkodowania?
Kiedy przysługuje zwolnienie od podatku od odszkodowania?
Należy wskazać, że odszkodowanie stanowi świadczenie, które przysługuje poszkodowanemu za wyrządzoną mu szkodę majątkową i osobową. Naprawienia szkody można dochodzić od sprawcy, odpowiedzialnego z mocy ustawy (np. rodzic) lub umowy (zakład ubezpieczeń). Główną rolą odszkodowania jest kompensacja powstałej szkody.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw lub aktów administracyjnych wydanych na podstawie tych przepisów, oraz otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700 i 2140). Zatem odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu osoby prywatnej czy zadośćuczynienie za szkodę osobową powstała w wyniku wypadku.
Kto musi zapłacić podatek od odszkodowania?
Cytowany przepis ustawy wskazuje na okoliczności, które skutkują powstaniem obowiązku podatkowego. Dla przykładu są to odszkodowania za za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą czy dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali.
Zatem jeżeli doszło do uszkodzenia maszyny, którą stanowi element związany z wykonywaniem działalności gospodarczej, to takie odszkodowanie nie podlega zwolnieniu od podatku.