Znaczący wzrost stóp procentowych pociągnął za sobą wzrost oprocentowania kredytów udzielonych w złotych polskich. Przełożyło się to na wyższe raty tych produktów. W niektórych przypadkach co miesięczne zobowiązanie wzrosło nawet ponad dwukrotnie. Nie dziwi zatem, że coraz baczniej zaczęto się przyglądać czy kredyty są uczciwe. Wiele osób czuje się oszukanych, albowiem zapewniano ich o niskiej stałej racie. Nie pomogły także oświadczanie osób odpowiedzialnych za politykę monetarną. Na kanwie tych wszystkich okoliczności posiadacz kredytu w złotych złożył wniosek o zabezpieczenie. Sąd Okręgowy w Katowicach wydał postanowienie w sprawie WIBOR. Co oznacza to orzeczenie dla osób spłacających kredyty złotowe?
Postanowienie w sprawie WIBOR – bank nie może naliczać rat zgodnie z umową.
W pierwszej kolejności należy uspokoić pewnie hiperoptymistyczne nastroje. Wydane przez Sąd Okręgowy w Katowicach orzeczenie nie jest wyrokiem. Jest aż i tylko postanowieniem o zabezpieczeniu. Sąd na wniosek składającego uznał, że WIBOR, według którego naliczana jest rata kapitałowo-odsetkowa, nie powinien stanowić o zobowiązaniu. Stąd też bank został zobowiązany, aby zobowiązanie naliczać tylko według marży. Za tym rozstrzygnięciem mogło przemawiać kilka kwestii. Przede wszystkim wskaźnik WIBOR nie spełnia kryteriów Rozporządzenia BMR. Kreowany jest on przede wszystkim nie na podstawie realnych transakcji, a deklaracjach banków na jakich zasadach są gotowe pożyczać sobie pieniądze. Ponadto w znakomitej większości umów definicja WIBOR jest niepełna, a dokumentacja dotycząca sposobu kształtowania się tego wskaźnika wybrakowana. Banki odsyłają do regulaminu GPW Benchmark, lecz nie stanowi on elementu umowy (np. brak wspomnianego regulaminu jako załącznika do umowy). W takiej sytuacji banki powołują się na okoliczności, których same nie wyjaśniają w sposób dostateczny konsumentowi. Samo oświadczenie, że klient wie, że oprocentowanie może się zmienić w trakcie wykonywania umowy, wydaje się niewystarczające. Ponadto banki przekonywały, że niskie oprocentowanie się utrzyma, a rata będzie się kształtować na podobnym poziomie przez cały okres umowy. Niemniej nie oferowano konsumentom kredytów wg stałej stopy oprocentowania lub zniechęcano do takiego rozwiązania dodatkowo wskazując, że skoro oprocentowanie jest niskie, to po co płacić więcej.
Usunięcie WIBOR z umowy kredytu w złotych. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?
Biorąc pod uwagę omawiane postanowienie, które de fe facto usuwa ten wskaźnik referencyjny na czas trwania postępowania, należy na to pytanie odpowiedzieć twierdząco. Oczywiście przed „złotówkowiczami” jeszcze długa droga, lecz przykład osób posiadających kredytu frankowe pokazuje, że wygrana z bankiem jest możliwa. Najlepiej skonsultować sprawę z adwokatem, który przeanalizuje umowę pod kątem abuzywności postanowień i przedstawi możliwości oraz ryzyka prowadzenia takiego postępowania.
Postanowienie w sprawie WIBOR a usunięcie tego wskaźnika z umowy kredytu – kancelaria adwokacka Katowice.
Jeżeli posiadasz kredyt, którego koszt jest zależny od WIBOR i zastanawiasz się na wszczęciem postępowania przeciwko bankowi, skontaktuj się z adwokatem – prawo bankowe, kredyty.