Wiele osób posiadających kredyty frankowe zastanawia się jak wygląda procedura prowadzenia sprawy przeciwko bankowi. Kredytobiorców interesuje przede wszystkim okres oczekiwania na pierwszą rozprawę czy wydania wyroku w I instancji. Każde postępowanie ma oczywiście indywidualny charakter, lecz można wyznaczyć kilka etapów. W niniejszym artykule opisuję jak wygląda sprawa frankowa – krok po kroku.
Analiza umowy frankowej i stanu faktycznego
W pierwszej kolejności osoba zainteresowana prowadzeniem sprawy przeciwko bankowi powinna przedłożyć umowę do analizy. W większości przypadków już na pierwszy rzut oka doświadczony pełnomocnik stwierdzi, że ma do czynienia z umową stworzoną na wzorcu, którego kredytobiorca nie mógł w żaden sposób negocjować. Szczególnie w przypadku Banku Millennium czy mBanku treść umowy nie ulegała zmianom. Następnie należy dokonać rozpytania odnośnie zawarcia umowy i okoliczności towarzyszących. Istotny jest cel kredytowania i posiadanie statusu konsumenta przez kredytobiorcę w momencie podpisywania umowy. Najczęściej za środki uzyskane z kredytu nabywane były mieszkania czy domy, lecz zdarzają się sytuacje, że wykorzystywano kwotę wypłaconą przez bank w działalności gospodarczej. Taka okoliczność wymaga innej taktyki procesowej.
Sprawa frankowa – krok po kroku. Pozyskanie zaświadczenia i złożenie reklamacji.
Jeżeli analiza umowy wykazała nieprawidłowości, kolejnym krokiem jest zwrócenie się do banku po historię wypłat i spłat. Zdarza się, że banki utrudniają pozyskanie tej dokumentacji piętrząc różnego rodzaju problemy (np. nieprawidłowy podpis na wniosku), ale ostatecznie po interwencji wysyłają stosowne zaświadczenie o obsłudze kredytu. Posiadając taki dokument pełnomocnik może wyliczyć roszczenie i zwrócić się do kredytodawcy z reklamacją. W ten sposób rozpoczynamy batalię z bankiem, a formułując argumenty o nieważności rozpoczynają biec terminy przedawnienia. Po około 30 dniach bank zwykle odpisuje, że umowa jest ważna i nie posiada żadnych postanowień abuzywnych
Sporządzenie i złożenie pozwu do sądu przeciwko bankowi.
Uzyskując odpowiedź banku, który nie przychylił się do naszych żądań, kolejny krok to sformułowanie powództwa. To pismo wszczynające postępowanie cywilne sporządzane jest w oparciu o przekazane przez kredytobiorcę dokumenty i wskazany stan faktyczny. Do pozwu załączane są także pozyskane z banku zaświadczenie o spłacie kredytu oraz odpowiedź na naszą reklamację.
Prowadzenie sprawy przeciwko bankowi – kontakt z Kancelarią.
Jeżeli chciałbyś sprawdzić czy Twoja umowa kredytu we frankach zawiera klauzule niedozwolone, wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń.