Mimo wielu wyroków niekorzystnych dla banków ciągle panuje przekonanie, że te instytucje stoją niejako ponad prawem z powodu swojego szczególnego przeznaczenia. Środowiska bankowe wielokrotnie podkreślały jakie negatywne skutki czekają gospodarkę, a tym samym wszystkich obywateli, gdy sądy będą zasądzać na korzyść konsumentów. Niektóre z banków utrudniały pozyskanie niezbędnych dokumentów do wytoczenia powództwa. Kara dla Deutsche Bank nałożona przez UOKiK w kwocie 5,7 mln złotych pokazuje, że tego typu działania nie znajdują akceptacji.
Dlaczego została nałożona kara na Deutsche Bank?
Przyczyną inicjacji postępowania przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów był fakt jednostronnej zmiany postanowień dotyczących wysokości opłat za wydanie zaświadczenia o historii wypłaty i spłaty kredytów hipotecznych mimo, że te postanowienia miały charakter niedozowolony. UOKiK uznał, że konsumenci byli wprowadzani w błąd przez bank w związku ze zmianą opłat za wydawanie wskazanych powyżej zaświadczeń.
Już w sierpniu 2020 roku Prezes UOKIK uznał za abuzywne postanowienia, które uzależniały wysokość opłat za wydanie zaświadczenia od okresu, za które miały zostać wydane. I tak danina na rzecz banku była wyższa dla kredytu z 2004 roku niż dla takiego z roku 2008 r. Przy tej okazji Deutsche Bank stosował swój „algorytm”. Ponadto bank mnożył ilość zaświadczeń, co powodowało, że koszt wydania pełnej dokumentacji znacznie wzrastał.
Skoro UOKiK uznał za abuzywne postanowienia o opłatach za wydanie zaświadczenia, to bank nie mógł sobie ich jednostronnie zmienić, a tym samym pobierać jakichkolwiek opłat od konsumentów, bo sporne postanowienie ich już nie wiąże. Jedynym sposobem na to, aby bank mógł pobierać stosowne opłaty, jest konieczność podpisania aneksu do umowy. Niemniej zgodę na to musi wyrazić konsument.
W przypadku uprawomocnienia się decyzji Deutsche Bank będzie musiał zapłacić 5,7 mln zł kary i poinformować swoich klientów w jaki sposób mogą się oni domagać zwrotu niesłusznie pobranych opłat.
Kancelaria adwokacka Śląsk – kredyty frankowe, WIBOR
Zastanawiasz się nad swoim kredytem w szwajcarskiej walucie? Skontaktuj się z Kancelarią.