Wiele mówi się o walce Frankowiczów z bankami w związku z nieuczciwymi umowami. Takie zdarzenia jak pozew przeciwko mBank czy Getin Bank są w zasadzie codziennością dla kredytobiorców. Niemniej powstaje pytanie co dzieje się, gdy Sąd prawomocnie orzeknie, że zawarta pomiędzy stronami umowa jest nieważna. W niniejszym artykule szereg informacji jakie są skutki unieważnienia umowy kredytowej i co należy uczynić, aby sprawa definitywnie się zakończyła.
Prawne skutki unieważnienia umowy kredytowej.
Po ustaleniu przez Sąd, że umowa frankowa jest nieważna, kredytobiorcy po chwilowej euforii zaczynają się zastanawiać co dalej. Przede wszystkim interesują ich następstwa takiego orzeczenia i związane z nimi konsekwencje prawne.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że zdecydowanej większości przypadków taki wyrok jest najbardziej optymalny. Frankowicze na jego skutek uwalniają się od toksycznego produktu. Umowę taką traktuje się jakby nigdy nie była zawarta, co powoduje, że odpada saldo kredytu, a tym samym dalsza konieczności jego spłaty. Ponadto w takiej sytuacji bank powinien wydać dobrowolnie tzw. list mazalny, na podstawie którego można wykreślić hipotekę z księgi wieczystej obciążonej nieruchomości. Dodatkowo, jeżeli ustanowiono np. zabezpieczenie wekslowe, to bank jest zobowiązany go zwrócić bądź zniszczyć.
A co z udzielonym kapitałem i wpłaconymi ratami?
Wyżej opisane następstwa to nie wszystko. Przede wszystkim należy rozliczyć się z bankiem, który udzielił nam określoną kwotę kapitału oraz bank z kredytobiorcami.
Unieważnienie umowy powoduje, że dochodzi do powstania tzw. dwóch świadczeń nienależnych. Frankowicz jest uprawniony do żądania zwrotu całości wpłaconych rat, prowizji, ubezpieczeń pomostowych czy niskiego wkładu własnego. Bank natomiast do zwrotu kapitału. Należy liczyć się z tym, że w przypadku braku chęci zwrotu przez Frankowiczów swojej części świadczenia, bank może pozwać o zapłatę tej należności. Koszty takiego postępowania mogą być znaczące, albowiem instytucje finansowe nie mają preferencyjnej kwoty wpisu sądowego jak konsumenci (1000 zł), lecz płacą 5% od wartości przedmiotu sporu. Do tego dochodzą odsetki od dochodzonej kwoty oraz koszty zastępstwa procesowego. Tymi kosztami może zostać obciążony pozwany eks-kredytobiorca.
Co zatem należy zrobić po unieważnieniu umowy?
Aby spać spokojnie, należy złożyć oświadczenie o potrąceniu sowich roszczeń z tymi przysługującymi bankowi. W ten sposób w zasadzie niwelowane jest ryzyko pozwu o zwrot kapitału.
Banki próbują dochodzić roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, które udzieliły. W tym miejscu należy wskazać, że są one oczywiście bezzasadne (więcej w artykule na ten temat). Ponadto wszyscy czekają na wyrok TSUE w sprawie C-520/21, który prawdopodobnie na zawsze ukróci ten oryginalny proceder.
Niewątpliwe ryzykowne jest podejmowanie samodzielnej walki z bankiem. W tym celu najlepiej skorzystać z pomocy prawnej wyspecjalizowanego adwokata.
Jeżeli potrzebujesz porady prawnej jakie są skutki unieważnienia umowy kredytowej, to skontaktuj się z Kancelarią:
Jeżeli chciałbyś sprawdzić czy Twoja umowa kredytu we frankach zawiera klauzule niedozwolone, wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń.