Bankowy Fundusz Gwarancyjny wskazał, że nie przewiduje jakichkolwiek ustępstw w stosunku do osób posiadających kredytu frankowe. Instytucja ta wskazała, że bank nie ma środków na np. zaoferowanie przewalutowania salda kredytu wyrażonego we frankach po niższym kursie lub innego rozstrzygnięcia, które mogłoby ulżyć spłacającym kredyty. Co może zrobić osoba borykająca się z nieuczciwym zobowiązaniem w sytuacji, gdy nie będzie ugód z Getin Bank?
[openquestionmicro]
Dlaczego BFG nie chce zaproponować ugód frankowiczom z Getin Banku?
[closequestionmicro]
Dnia 30 września 2022 r. zapadła decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank. Zgodnie z jej treścią dochodowa część portfela została przeniesiona do banku pomostowego, a kredyty frankowe indeksowane i denominowane pozostały w zasadzie niewypłacalnym „kadłubku” banku. Dlatego sytuacja frankowiczów Getin Bank jest trudna, albowiem znacznie utrudnione (jak niemożliwe) będzie odzyskanie nadpłaconych środków czy zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. BFG wskazując na interes majątkowy podmiotu restrukturyzowanego poinformował, że nie będzie proponował żadnych ugód, albowiem prowadziłoby to do uszczuplenia aktywów banku. Ponadto nie ma pieniędzy na wypłatę jakichkolwiek kwot, który mogłoby wynikać z takich porozumień z Frankowiczami. Ewentualna szansa na zaspokojenie roszczeń mogłaby się pojawić po ogłoszeniu upadłości. Niemniej do tego czasu na koncie banku może nie być już żadnych środków?
[endanswermicro] [morequestionmicro]
Co można zrobić z kredytem z Getin Bank, jeżeli nie ma możliwości zawarcia ugody?
[closequestionmicro]
Aktualna sytuacja, gdy BFG odmawia rozpoczęcia procesu zawierania ugód, jest trudna dla frankowiczów, którzy nie chcą lub boją się sporu sądowego. Niemniej jest to jedyna droga do tego, aby uwolnić się od toksycznej umowy. Większość osób spłacających nadpłaciło już udzielony kapitał lub są blisko tej kwoty. Nadpłacone środki mogą okazać się nie odzyskania, więc jedyną opcją zabezpieczenia swoich roszczeń wobec banku jest wytoczenie powództwa i złożenie wniosku o zabezpieczenie. W ten sposób można uchronić się przed pogłębianiem niekorzystnego stanu majątkowego względem niewypłacalnego banku. Powyższe wskazuje, że warto pozwać Getin Bank i jest to w zasadzie jedyna droga do zabezpieczenia swojego interesu. Niestety instytucje państwa zawiodły grupę konsumentów i pozostawiły ich samych sobie w nierównej walce z bankiem.
[endfaqmicro]