Zaciągnięcie zobowiązania kredytu indeksowanego lub denominowanego do waluty obcej, w szczególności franka szwajcarskiego, powodowało trudną dla kredytobiorców sytuację. Przede wszystkim wysokość ich zobowiązania, z uwagi na gwałtowny wzrost kursów, znaczenie przewyższa wartość nabywanej nieruchomości. W związku z tym coraz więcej frankowiczów zastanawia się nad wytoczeniem powództwa, aby uwolnić się od mieszkania, którego stali się niewolnikami.
Sprawa frankowa a sprzedaż mieszkania – co zrobić, gdy kredyt został spłacony?
Wzrosty na rynku nieruchomości powodują, że wielu właścicieli mieszkań czy domów decydują się na ich sprzedaż. Stosunkowo często zdarza się, że były obciążone hipoteką. Stąd też, aby można było je skutecznie zbyć, bank wymaga spłaty zaciągnięto nań kredytu. Jeżeli finansowanie odbyło się poprzez tzw. kredyty frankowe, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby domagać się zwrotu nadpłaconych rat. Należy w takiej sytuacji pozwać bank wskazując na nieważność umowy i w pozwie zażądać zasądzenia nadpłaconej kwoty. Więcej w artykule, gdzie poruszałem kwestię spłaconych kredytów.
Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość
Niekiedy sprzedaż nieruchomości obciążonej kredytem we frankach może być znacznie utrudnione. Problem wynika z faktu, że zdarzyć się może, iż kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokryje całości zobowiązania kredytowego i resztę klient będzie musiał dopłacić samodzielnie. Dlatego też można próbować zgodę banku na przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość. W takiej sytuacji dotychczasowa staje się wolna od obciążeń i cała kwota sprzedaży trafia do właściciela. Natomiast, aby zrealizować te czynności należy przede wszystkim posiadać inną nieruchomość i to taką, która będzie dawać wystarczające zabezpieczenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby hipotekę ustanowić na nieruchomości nienależącej do kredytobiorcy np. na domu członków rodziny. Oczywiście przeniesienie hipoteki nie powoduje wygaśnięcie umowy kredytu frankowego – nadal trzeba ją spłacać lub wytoczyć powództwo o unieważnienie.
Jak sprzedać mieszkanie z kredytem frankowym?
Można też mieszkanie po prostu wystawić na sprzedaż i czekać na klienta zainteresowanego zakupem. Cena sprzedaży w odpowiedniej proporcji zostanie przelana na poczet kapitału kredytu i mieszkanie znajdzie nowego właściciela. Pytanie czy takie rozwiązanie się opłaca? Odpowiedź musi być negatywna, albowiem w zasadzie realizujemy niekorzystną dla nas umowę. Natomiast nie pozbawia nas to możliwości wytoczenia powództwa, które będzie żądaniem zapłaty – tak jak przy spłaconym kredycie frankowym.
Sprawy frankowe a sprzedaż mieszkania – kontakt z Kancelarią.
Jeżeli chciałbyś sprawdzić czy Twoja umowa nadaje się do unieważnienia, wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń.
Tematy powiązane – czytaj też:
Ile trwa rozprawa frankowa?
Koszt sprawy frankowej
Spłacony kredyt frankowy a pozew