Nieautoryzowane transakcje, które dokonywane są poprzez oszustwa bankowe, powodują, że pokrzywdzeni tracą swoje oszczędności lub zmuszają ich do spłacania długów, których nie zaciągnęli. Mimo, że przepisy powszechnie obowiązującego prawa jasno określają obowiązki banków, nie pomagają one osobom pokrzywdzonym i pozostawiają samym sobie z olbrzymim problemem. Na szczęście poszkodowani mogą skorzystać z sądowego ustalenia zasadności swoich roszczeń. Zapada coraz więcej wyroków korzystnych dla osób, które padły ofiarą przestępców internetowych.
Wyroki w sprawach oszustw bankowych
Wyrok z dnia 5 kwietnia 2023 r., sygn. akt I C 973/21, Sąd Okręgowy w Gliwicach.
Kancelaria informuje o pozytywnym wyroku w sprawach nieautoryzowanych transakcji. Powódka została oszukana przez przestępcę internetowego, który podając się za pracownika banku uzyskał dostęp do rachunku bankowego i zaciągnął na rzecz poszkodowanej trzy umowy pożyczki, które następnie wytransferował na konto tzw. „słupa”. Złożona została reklamacja, lecz bank jej nie uwzględnił wskazując, że każda czynność była autoryzowana przez klienta, albowiem tak wynika z systemów banku.
W związku z negatywną odpowiedzią na reklamację wytoczono powództwo o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Po wpłynięciu pozwu Sąd niezwłocznie wydał postanowienie o zabezpieczeniu, czym zakazał pozwanej pobierania rat kapitałowo-odsetkowych za pożyczki zaciągnięte przez oszusta. W toku procesu bank pozwał wzajemnie powódkę o zwrot świadczeń, które wytransferował przestępcą. Ostatecznie wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2023 r., sygn. akt I C 973/21 Sąd Okręgowy w Gliwicach w składzie SSO Katarzyna Sznajder ustalił nieistnienie trzech umów pożyczek i zasądził koszty. Ponadto oddalił powództwo banku o zapłatę i obciążył bank kosztami postępowania.
Oszustwa bankowe – kontakt z Kancelarią.
Czytaj także:
Oszustwo bankowe na zdalny pulpit
Oszustwo na Revolut
Oszustwo na OLX
Oszustwo na Baltic Pipe
Oszustwo na Netflix
Oszustwo na kryptowaluty