Kilka dni temu w komunikacie Sądu Najwyższego poinformowano, że uchwała w sprawie kredytów frankowych zostanie wydane w późniejszym terminie. Nową datę posiedzenia ustalono na 11 maja 2021 r. Jest to już druga zmiana i nie wiadomo czy ostatnia. Powstaje zatem pytanie czy warto na uchwałę czekać i zwlekać z pozwem?

Uchwała w sprawie kredytów frankowych – czy warto czekać.

Jak już pisałem we wcześniejszym artykule, Sąd Najwyższy w uchwale III CZP 11/20 ma odpowiedź na sześć pytań istotnych z perspektywy posiadaczy tzw. kredytów frankowych (np. kredyt mBank czy kredyt Millennium). Na pewno pozytywne rozstrzygnięcia jeszcze bardziej ułatwią dochodzenie roszczeń z tytułu umów kredytów indeksowanych lub denominowanych. Niemniej jednak uchwała ma na celu harmonizację orzecznictwa w zakresie tych produktów i usankcjonowanie pewnych stanowisk. Natomiast nawet bez uchwały sąd w Katowicach czy Gliwicach wydają pozytywne wyroki dla frankowiczów tj. unieważnienie umowy frankowej. Należy pamiętać, że Sąd Najwyższy może odmówić odpowiedzi na pytania. Wtedy oczekiwanie okaże się bezcelowe.

Sprawa jest już w sądzie i zostanie wydana uchwała w sprawie kredytów frankowych – co wtedy?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawa się toczyła i zostało wydane orzeczenie kończące w sprawie. Dotychczas wydano szereg wyroków w sprawach frankowych bez uchwały w tym zakresie. Natomiast jej wydanie w toku procesu może mieć pozytywny skutek dla osób dochodzących roszczeń przeciwko bankom. Założenia tej uchwały, oprócz harmonizacji orzecznictwa, jest też ułatwienie w orzekaniu w tej materii. Natomiast nie wiadomo kiedy ostatecznie nastąpi posiedzenie w zakresie uchwały frankowej III CZP 11/20 i jaką ostatecznie będzie miała ona treść. Można jednak domniemywać, że nie spowoduje ona nagle, iż banki będą masowo wygrywać. Treści umów nie da się obronić.

Sprawy frankowe – kontakt z Kancelarią.

Jako adwokat specjalizuje się w sprawach frankowych. Prowadzę sprawy dot. kredytów indeksowanych (kredyt mBank, Getin, Millennium, Polbank) jak i denominowanych (PKO BP, Nordea Habitat). Proszę o kontakt telefoniczny, mailowy lub poprzez formularz w celu bezpłatnej analizy sprawy i przedstawienia wyliczeń korzyści z unieważnienia umowy frankowej.

Click or drag files to this area to upload.You can upload up to 15 files.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.