W dzisiejszym wpisie krótka analiza kredytu frankowego oferowanego niegdyś przez Lukas Bank S.A. Jest to kolejna z umów, która posiada niedozwolone postanowienia umożliwiające jej unieważnienie. Następcą prawnym wspomnianego banku jest Credit Agricole Bank Polska S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Stąd też wobec tej instytucji należy kierować reklamację i powództwa w sprawie przeciwko dawnemu Lukas Bankowi.
Kredyt frankowy Lukas Bank – klauzule niedozwolone.
Lukas Bank oferował kredyty denominowane (więcej w artykule o tego typu produktach), gdzie kwota kredytu była wyrażona we franku szwajcarskim, ale wypłacana w złotówkach. I tak w § 1 ust. 1 umowy wskazuje się, że:
Bank udziela Kredytobiorcy kredytu mieszkaniowego w kwocie 100 000 CHF na okres 360 miesięcy od 01.01.2007 do 01.01.2037.
Oczywiście do żadnej wypłaty we frankach nie dochodzi, albowiem umowa na to nie pozwala. Stąd wyrażone saldo kredytu jest fikcyjne. §4 ust. 1 umowy:
„Kredyt zostaje wypłacony w transzach zgodnie z harmonogramem wypłaty określonym w Załączniku Nr 2 do umowy do równowartości X PLN (co stanowi kwotę X CHF przeliczoną wg. Kursu kupna dewiz z dnia X) na rachunek należący do X prowadzony w banku X.”
„Kredyt zostanie wypłacony w złotych polskich po przeliczeniu kwoty określonej w § 1 według aktualnego kursu kupna dewiz obowiązującego w Tabeli kursów walut w LUKAS Banku w dniu uruchomienia każdej z kolejnych transz. Wypłacane transze pomniejszają dostępne do wypłaty saldo kredytu w walucie obcej Bank w pierwszej kolejności wypłaca transze do równowartości kwot określonych w Załączniku nr 2 do Umowy.”
„Uruchomienie kredytu udzielonego w walucie obcej następuje w złotych polskich wg. aktualnego w dniu uruchomienia kursu kupna dewiz.
Kredyt frankowy Lukas Bank – spłata umowy.
Umowa ta nie zawiera typowej klauzuli spłaty wymuszającej na kredytobiorcy wpłacanie złotówek. Teoretycznie bank umożliwiał wpłaty CHF bezpośrednio na rachunek techniczny. § 20 ust. 4 regulaminu:„Dla kredytów denominowanych rachunek techniczny jest prowadzony w walucie obcej, w jakim został udzielony kredyt. Wpłaty i przelewy na rachunek techniczny są przeliczane na walutę rachunku o aktualnym kursie sprzedaży dewiz obowiązującym w Banku w dniu zaksięgowania wpłaty lub przelewu na rachunek.”
Kredyt frankowy w Lukas Bank – ugody z Credit Agricole
W zasadzie, większość banków w pewnym momencie proponuje „pokojowe” uregulowanie sprawy. Niestety, większość tych propozycji jest bardzo niekorzystna, zakładając przeliczenie pozostałego kapitału po kursie niższym od rynkowego i zmianę wskaźnika referencyjnego na WIBOR. Stopy procentowe są podnoszone praktycznie co miesiąc, więc zaakceptowanie takiego rozwiązania byłoby po prostu błędem. Osoby posiadające kredyty we frankach szwajcarskich powinny zatem zdecydować się na wytoczenie sprawy przeciwko Credit Agricole i dopiero na tym etapie rozważać ewentualne negocjacje. Oczywiście, nie ma pewności, że taka droga przyniesie korzystną propozycję, jednak może to doprowadzić do zbliżenia stanowisk. Doświadczenie pokazuje, że wygrana kredytobiorcy we frankach w pierwszej instancji sprawia, że chęć do zawierania ugód z bankiem maleje praktycznie do zera. Zatem odzyskanie pieniędzy z kredytu frankowego Lukas Bank może odbyć się dosyć sprawnie.
Kredyt w EURO w Lukas Bank.
Lukas Bank proponował Klientom także kredyty denominowane do innych walut, w tym powiązane z walutą europejską. Sprawa o unieważnienie kredytu w EURO jest bardzo podobna do procesu frankowego. Znakomita liczba kredytobiorców nie ma świadomości, że ich umowy posiadają identycznepostanowienia, które umożliwiają im, tak jak Frankowiczom, wygraną w sądzie. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z adwokatem i weryfikacja zapisów posiadanej umowy.